A megismételt eljárást követően a Tolna Megyei Bíróság úgy döntött, hogy semmis az az 1999 nyarán kötött, húsz évre szóló szerződés, amelynek eredményeképp a szekszárdi távfűtés üzemeltetője az Alfa-Nova-Ega-Nova konzorcium lett. Az ítélet szerint a szerződés nemcsak a hatályos törvényi előírásoknak nem felel meg, hanem a jó erkölcsbe is ütközik. A bíróság megállapította, hogy már az üzemeltetésre kiírt pályázat is törvénysértő volt, mert nem felelt meg a koncessziós szabályoknak. Az indoklás rámutat: az állami tulajdonból önkormányzatiba került közművek, mint például a távfűtő rendszerek, a törzsvagyon részét képezik, s csak korlátozottan forgalomképesek. A rájuk vonatkozó hatályos törvényi előírások szerint azokat vagy a helyhatóság, vagy annak erre a célra létrehozott cége üzemeltetheti, illetve a tulajdonosnak lehetősége van a koncesszióba adásra. Az átláthatóság érdekében az utóbbi esetben a működtetésre kizárólag ezzel a feladattal foglalkozó céget kell létrehozni - mutatott rá a megyei bíróság. A jó erkölcsbe ütközőnek azért tartották a több mint három éve megkötött szerződést, mert a rendszert akkor üzemeltető, a város tulajdonában lévő Héliosz Kft. egyes vezetőivel olyan megállapodást kötött az Alfa-Nova vezette konzorcium, amely anyagilag is érdekeltté tette az érintetteket pályázatuk sikerében.
Dezső György, a pervesztes konzorcium vezetője lapunknak elmondta, hogy ismét a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak jogorvoslatért. Bíznak a sikerben, mivel szerintük a Legfelsőbb Bíróság egyszer már úgy foglalt állást, hogy nem törzsvagyonról van szó, ezért is kötelezte új eljárás lefolytatására a megyei bíróságot. A szekszárdi önkormányzatnak a szerződés aláírásakor nem is volt vagyonregisztere, arról nem beszélve, hogy időközben az ide vonatkozó törvényi előírások megváltoztak. Az erkölcsi kérdésekre vonatkozó bírósági állásfoglalással kapcsolatban a konzorcium vezetője elmondta, ma sem lát semmi kivetnivalót abban, hogy egy sokéves szakmai tapasztalattal és helyismerettel rendelkező menedzsmentet valaki tovább kíván foglalkoztatni. A bírósági eljárástól függetlenül folytatódik a szekszárdi távfűtés rekonstrukciója. Már elkezdődött az új, mintegy 750 millió forintos költséggel épülő kettős hasznosítású erőművi blokk kivitelezése is.
Körtési Zsolt
