A kedvező időjárási viszonyok miatt a kelet-balatoni régióban építi fel Magyarország eddigi legnagyobb szélerőműparkját a német tulajdonban lévő UTEC-Thomsen Magyarország Kft. - erősítették meg lapunk információit a cégnél és az érintett önkormányzatoknál.
A tervek szerint legkevesebb 120, de lehet, hogy 150, egyenként több mint 300 millió forintba kerülő torony a Polgárdi, Papkeszi, Küngös, Ősi és Berhida által határolt térségben valósul meg. A helyhatóságtól kapott információk szerint az UTEC-kel olyan 25 évre szóló szerződést kötnek, amely rögzíti, hogy milyen bérleti díj illeti meg a földterületek tulajdonosait, tornyonként mekkora összeget kapnak az önkormányzatok, s azt is, hogy a cég mennyivel gyarapítja majd az adott település iparűzési adóból származó bevételét.
Az óriásberuházás előkészítése már elkezdődött, hiszen az UTEC beadta az adatszolgáltató szélmérő torony felállításához szükséges építési engedélyké-relmét.
A társaság a kelet-balatoni régióban termelt áramot az MVM-nek mint nagykereskedőnek ajánlja fel megvételre, amely az Édász Rt.-t mint hálózati szolgáltatót jelöli ki az átvételre. (Értesülésünk szerint az áramvásárlásról a cégek között már megkezdődtek a tárgyalások.)
Még hamarabb termelhet energiát az UTEC-Thomsen tési beruházása, amelynek nemcsak a látványterve készült el a közelmúltban, hanem immár az elvi építési engedélykérelem is megérkezett a területileg illetékes várpalotai polgármesteri hivatalba. A térségben 40 - műholdas navigációval kijelölt - szélerőművi blokkot kívánnak felállítani. Az erről szóló szerződést a tési helyhatósággal már korábban megkötötték (NAPI Gazdaság, 2002. február 8., 5. oldal). Lapunk információi szerint a felek között tárgyalások kezdődtek arról, hogy kedvező tapasztalatok esetén a tési szélerőműparkot újabb 20 toronnyal bővítik. Az viszont már most biztos, hogy a szakhatósági engedélyek beszerzését követően a beruházás első üteme 2003 második félévében elkezdődik.
K. Zs.
A társaság a kelet-balatoni régióban termelt áramot az MVM-nek mint nagykereskedőnek ajánlja fel megvételre, amely az Édász Rt.-t mint hálózati szolgáltatót jelöli ki az átvételre. (Értesülésünk szerint az áramvásárlásról a cégek között már megkezdődtek a tárgyalások.)
Még hamarabb termelhet energiát az UTEC-Thomsen tési beruházása, amelynek nemcsak a látványterve készült el a közelmúltban, hanem immár az elvi építési engedélykérelem is megérkezett a területileg illetékes várpalotai polgármesteri hivatalba. A térségben 40 - műholdas navigációval kijelölt - szélerőművi blokkot kívánnak felállítani. Az erről szóló szerződést a tési helyhatósággal már korábban megkötötték (NAPI Gazdaság, 2002. február 8., 5. oldal). Lapunk információi szerint a felek között tárgyalások kezdődtek arról, hogy kedvező tapasztalatok esetén a tési szélerőműparkot újabb 20 toronnyal bővítik. Az viszont már most biztos, hogy a szakhatósági engedélyek beszerzését követően a beruházás első üteme 2003 második félévében elkezdődik.
K. Zs.
