Szeptemberre hívja össze a Magyar Dohányboltosok Egyesülete következő taggyűlését, amelyen a vezetőség beszámol a szervezet eddigi tevékenységéről, illetve újra megvitatják, miként juthatnának kedvezőbb árréshez. Szabados Katalin, az egyesület titkára lapunknak elmondta, hogy tárgyalásokat kezdeményeztek a gyártókkal arról, miként vehetnék igénybe a kereskedelmi láncoknak járó kedvezményeket. A fő probléma továbbra is az, hogy az alacsony árrés miatt gazdaságtalan a cigaretta forgalmazása. A kis dohányboltok a piac 35 százalékát birtokolják, vagyis meghatározó szerepük van e termék kereskedelmében. Az egyesület több tagja jelezte, felhagy a dohánykereskedelemmel, ha nem változik a helyzet - tette hozzá Szabados. Információik szerint nemcsak a kis alapterületű trafikok, hanem a nagyobb, széles termékpalettával dolgozó szakboltok némelyike is hasonló nehézségekkel küzd.
Az árrés ügye egyébként az egyesület alakuló ülésén is központi téma volt, ahogy a Philip Morris Magyarország Kft. által kezdeményezett új kereskedelmi rendszer is. Szabados szerint a gyártó húzása nyomán kialakult helyzet az év eleje óta sokat változott, ám bőven akad javítanivaló a rendszeren, ugyanis több nagykereskedő nem kívánja átengedni azt az árrést, amely egyébként járna a viszonteladóknak. Ez teljesen tönkreteheti a kis boltokat, s emiatt a gyártók komoly forgalomkiesésre számíthatnak. A csökkenő haszon mellett az is gondot okoz, hogy a termék árának növekedése miatt egyre többe kerül a készletezés, amit -- szemben a nagykereskedővel -- a kis boltosoknak saját zsebből kell finanszírozniuk. (A nagykereskedő halasztott fizetési konstrukcióval jut a termékhez.)
Hőnyi Gyula
