Az idén novemberben, hagyományosan Nürnbergben tartandó Brau Beviale italszakvásáron a kelet-közép-európai régió kerül előtérbe, ugyanis az elemzések szerint a térségben az alkoholmentes italok fogyasztása terén még közel sem ért véget a növekedés. Sőt a verseny e piacok megszerzéséért voltaképpen csak most kezdődött - derült ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara összeállításából. Az alkoholmentes italok egy főre jutó fogyasztása a régióban az uniós tagjelölt országokban a legmagasabb, így például Csehországban a 2001-es becslések alapján 240, Lengyelországban 122, míg Magyarországon 157 liter. Szlovákia például előttünk áll 179 literes fogyasztással, őket pedig Szlovénia körözte le 194 literrel. Oroszországban, ahol az egy főre jutó üdítőfogyasztás 31 liter körül alakul, jelentős növekedést várnak az elemzők.
Ezen a piacon egyébként nemcsak az üdítőital-multik, a sörgyárak is fogyasztási robbanást remélnek. Egy éve az orosz sörfogyasztás fejenként 15 liter körül alakult, ez jelenleg 44 liter. A növekedéshez nagyban hozzájárult, hogy a világ legmodernebb sörfőzdéje éppen Szentpéterváron épült fel, s rövid idő alatt az ott gyártott márka a világ ötödik legkeresettebb termékévé vált. Az elemzők szerint a régióban az eltelt tíz év alatt csak a sörgyárak mintegy hatvan cégfelvásárlást hajtottak végre, ami komoly piaci koncentrációhoz vezetett, s a terjeszkedés most az orosz mellett az ukrán és délkelet-európai piacokra helyeződik át.
H. Gy.
