BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

További piacbővüléssel számol idén a Pannon

Az első negyedévhez hasonlóan növelte a második negyedben is árbevételét, illetve nyereségét a Pannon GSM. A cég 2,25 millió előfizetővel zárta az első félévet, ami 45 százalékos növekedésnek felel meg a múlt év azonos időszakához képest.

2002. augusztus 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Pénzügyi szempontból unalmasra sikeredett a Pannon GSM Rt. második negyedéves gyorsjelentése, ugyanis a számok alig változtak az első negyedévhez képest. A cég a második negyedben 38 milliárd forint nettó árbevételt és 7,2 milliárd forint adózás előtti eredményt ért el. Az előbbi 20, az utóbbi 36 százalékos növekedésnek felel meg a múlt év azonos időszakához képest. A vállalat az első három hónapban 35,5 milliárdos árbevételt és 5,1 milliárd forint adó előtti nyereséget könyvelhetett el (NAPI Gazdaság, 2002. május 30., 6. oldal). Így a féléves árbevétel 73 milliárd forint körül alakult, az adózás előtti nyereség pedig több mint 12 milliárd forint volt. Komolyabb változás egyedül a pénzügyi költségek területén mutatkozott, amelyek 297 százalékkal nőttek. A Pannon ezt a forint gyengülésével, a hitelek fizetésekor jelentkező árfolyamveszteséggel magyarázta. Hasonlóan az első negyedéves adatokhoz a hosszú lejáratú kötelezettségek 56 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, ugyanis a cég tavaly refinanszírozás keretében hosszú lejáratúra konvertálta rövid lejáratú kölcsöneit.
Az első félév pénzügyi monotóniáját a piac változatlansága okozta. Király István, a társaság marketingigazgatója szerint az ágazat növekedése a múlt évihez hasonlóan, a pesszimista várakozásokkal ellentétben továbbra is 20 százalék körül alakult. Némileg csökkent a Pannon, illetve a Westel Mobil Távközlési Rt. piaci részesedése, míg halványan nőtt a Vodafone-é, ami Király szerint teljesen természetes. Az első félévben egyébként a száz lakosra jutó készülékek száma közel hetven volt, június 30-án a Hírközlési Főfelügyelet adatai szerint 5,85 millió kártyás és előfizetéses ügyfelet regisztráltak. Ebből a Pannon 2,25 milliót, a Westel több mint 3 milliót, míg a Vodafone 663 ezret mondhatott magáénak (utóbbi a piac 10 százalékának felel meg). Király szerint idén tovább folytatódik a 20 százalék körüli piacbővülés, a jövő évben azonban már csökkenés várható.
H. Gy.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet