BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kétmilliárdot adott a Duna Sétány

Lapunk információi szerint a Trigránit a nyár közepén 2,25 milliárd forinttal tőkésítette fel az egyelőre többségi tulajdonában lévő három cégét, amelyeket a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával közösen a millenniumi városnegyedben épülő három létesítmény beruházásának felügyeletére alapított. A cégek 2006-ra többségben állami tulajdonúvá válnak.

2002. augusztus 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A millenniumi városközpontban épülő három kulturális intézmény fővállalkozója, a Trigránit Rt. a NAPI Gazdaság értesülései szerint megkezdte a beruházások, illetve az arra szánt magán- és állami pénzek elköltését felügyelő, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával közösen létrehozott projekt vállalkozásainak feltőkésítését. Az első körben a három társaság - a Nemzeti Filharmónia, a Duna Múzeum és a Hagyományok Háza Kft. - 2,25 milliárd forintot kapott az építkezési költségekre. Rácz Judit, a Trigránit illetékese lapunknak elmondta, a beruházás folyamán a cégek többlépcsős tőkeemelésen mennek keresztül, s a nyári volt az első fázis, amelyet a társaságok többségi tulajdonosa, a trigránitos Duna Sétány Kft., a generálkivitelező hajtott végre. A három épület - a Modern Magyar Művészeti Múzeum, a Nemzeti Hangversenyterem és a Hagyományok Háza - tavaszi alapkőletétele óta a magánpénzből finanszírozott állami beruházás lebonyolítása gyakorlatilag változatlan maradt, jóllehet a grandiózus vállalkozás még az előző kormányzati ciklusban indult. A beruházás a tervek szerint 2003-ra készül el.
Rácz elmondta, a kulturális létesítményeket elkészültükkor a 100 százalékban a szaktárcához tartozó Kultúr-Part Kft. veszi bérbe; a cég közvetlenül a három projektvállalaton keresztül üzemelteti majd az épületeket. A bérleti időszak tíz év lesz. Az első három évben évenként nagyjából 8 milliárdot kapnak a kft.-k, később a bérlet évenként 4 milliárd forint körüli összegre apad (NAPI Gazdaság, 2002. április. 18., 3. oldal), amelyet a bérbevevő az épületekben lebonyolított rendezvények jegyeiből is kigazdálkodhat. A bérlet harmadik évében a három cég trigránitos üzletrészének nagyobbik hányada átkerül a minisztérium irányítása alá, tekintve hogy a minisztérium ez idő alatt visszafizeti a beruházásba hozott magántőkét, így a fennmaradó hét évben a három kft. banki hitelét törleszti - mondja Rácz. A beruházó ugyanis 30 százalék önrészt vállalt, a többit banki hitelekből biztosítja, amelyre az állam készfizető kezességet vállalt (ennek összege 52 milliárd forint). Ez bőven túllépi a jelenlegi áron számolt mintegy 32 milliárdos beruházási értéket.
Hőnyi Gyula

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet