Fordulatot hozhat az olasz Redilco cég korábban meghiúsult 600 millió dolláros beruházásának sorsában, hogy az ÁPV Rt. és a nagykanizsai önkormányzat illetékesei tárgyalóasztalhoz ültek. A kormányváltásig ugyanis a vagyonkezelő elzárkózott az elől, hogy a beruházás terepéül szolgáló két laktanya és a hozzájuk tartozó 50 hektáros terület tulajdonjogáról az önkormányzat javára lemondjon. A szocialista polgármester öröme azonban még a helybeliek számára pozitív döntés esetén sem lehet teljes, mert a befektetők jelezték: a helyhatósági választások végéig hallgatnak.
Lapunk információi szerint néhány héten belül a nagykanizsai önkormányzat tulajdonába kerülhet az a két laktanya és a hozzájuk tartozó több mint 50 hektáros terület, amely lehetővé teszi, hogy a város folytassa a korábban épp az ingatlanok tulajdona híján meghiúsult együttműködést az olasz Redilco S.p.A.-val. A városházán megerősítették, hogy a jelenleg az ÁPV Rt. tulajdonában lévő ingatlanegyüttes átadására - a parlamenti választások előtt néhány nappal - egy nagykanizsai látogatása során személyesen Medgyessy Péter tett ígéretet. Szerintük csupán néhány technikai részlet vár még tisztázásra, s a terület - többéves huzavona után - a város tulajdonába kerülhet. Ezt követően pedig folytatódhatnak a tárgyalások az olasz Redilcóval egy összesen több mint 600 millió dolláros beruházás megvalósításáról.
Sólyom Gábor, a két fél által a beruházási program megvalósítására létrehozott, ám időközben végelszámolt NagyPlusz Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy az ügyben sem az olasz fél, sem ő nem kapott hivatalos tájékoztatást a fejleményekről. A NagyPlusz Rt. végelszámolása befejeződött, július 18-ra a zárómérleg is elkészült.
A cég végelszámolásáról néhány hónappal ezelőtt azért döntöttek a tulajdonosok, mert - az ingatlanok hiányában - az önkormányzat nem tudott eleget tenni tőkeemelési kötelezettségének. Ugyanakkor megállapodtak abban is, hogy ha a laktanyák a helyhatóság tulajdonába kerülnek, ismét tárgyalóasztalhoz ülnek. Sólyom szerint érdemi tárgyalások még így is valószínűleg csak a helyhatósági választások után kezdődhetnek, mivel a Redilco nem kíván még egyszer olyan önkormányzattal tárgyalni, közös céget alapítani, amelyben a szocialista városvezetés és a fideszes többségű képviselőtestület nem tudott egyetértésre jutni. A volt vezérigazgató azon sem csodálkozna, ha az előzmények ismeretében a Redilco másutt valósítaná meg a beruházást.
A helyhatóságnál ma is úgy vélik, hogy cégükkel, az Ipari Park Fejlesztő Kht.-vel együtt teljesítették a múlt év nyarán kötött szerződésben vállalt kötelezettségeiket. Arról nem tehetnek, hogy kormányszintű ígéretek ellenére az ÁPV Rt.-től nem kapták meg a két laktanyát s a hozzájuk tartozó területet.
A milánói székhelyű Redilco S.p.A., valamint a nagykanizsai önkormányzat még tavaly júliusban állapodott meg arról, hogy 21 millió forintos alaptőkével közös céget hoznak létre a helyi ipari park fejlesztésére, működtetésére, valamint a betelepítés megszervezésére. A NagyPlusz Rt. 65 százalékban a Redilcóé, 35 százalékban a nagykanizsai önkormányzaté volt. Ezzel együtt született döntés arról is, hogy a cég alaptőkéjét - a beruházások megvalósításával párhuzamosan - 1,7 milliárd forintra emelik, sőt már az első betelepülő vállalkozások nevét is bejelentették (NAPI Gazdaság, 2001. október 24., 8. oldal). Az összesen több mint 100 hektáros területen megvalósuló beruházások a tervek szerint 2008-ban már közel 10 ezer embert foglalkoztattak volna. Előzetesen már arról is megállapodtak, hogy a területen elsőként egy épületelemgyár készül el, a Redilco tulajdonában lévő Moretti és a ZÁÉV Rt. által létrehozandó vegyes vállalat kivitelezésében. Ez a cég építette volna fel az ipari üzemeket, az egész ipari parkot kiszolgáló logisztikai bázist, valamint a hozzájuk kapcsolódó irodaközpontot, szállodát, sport- és szórakoztató létesítményeket is.
K. Zs.
Lapunk információi szerint néhány héten belül a nagykanizsai önkormányzat tulajdonába kerülhet az a két laktanya és a hozzájuk tartozó több mint 50 hektáros terület, amely lehetővé teszi, hogy a város folytassa a korábban épp az ingatlanok tulajdona híján meghiúsult együttműködést az olasz Redilco S.p.A.-val. A városházán megerősítették, hogy a jelenleg az ÁPV Rt. tulajdonában lévő ingatlanegyüttes átadására - a parlamenti választások előtt néhány nappal - egy nagykanizsai látogatása során személyesen Medgyessy Péter tett ígéretet. Szerintük csupán néhány technikai részlet vár még tisztázásra, s a terület - többéves huzavona után - a város tulajdonába kerülhet. Ezt követően pedig folytatódhatnak a tárgyalások az olasz Redilcóval egy összesen több mint 600 millió dolláros beruházás megvalósításáról.
Sólyom Gábor, a két fél által a beruházási program megvalósítására létrehozott, ám időközben végelszámolt NagyPlusz Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy az ügyben sem az olasz fél, sem ő nem kapott hivatalos tájékoztatást a fejleményekről. A NagyPlusz Rt. végelszámolása befejeződött, július 18-ra a zárómérleg is elkészült.
A cég végelszámolásáról néhány hónappal ezelőtt azért döntöttek a tulajdonosok, mert - az ingatlanok hiányában - az önkormányzat nem tudott eleget tenni tőkeemelési kötelezettségének. Ugyanakkor megállapodtak abban is, hogy ha a laktanyák a helyhatóság tulajdonába kerülnek, ismét tárgyalóasztalhoz ülnek. Sólyom szerint érdemi tárgyalások még így is valószínűleg csak a helyhatósági választások után kezdődhetnek, mivel a Redilco nem kíván még egyszer olyan önkormányzattal tárgyalni, közös céget alapítani, amelyben a szocialista városvezetés és a fideszes többségű képviselő-testület nem tudott egyetértésre jutni. A volt vezérigazgató azon sem csodálkozna, ha az előzmények ismeretében a Redilco másutt valósítaná meg a beruházást.
A helyhatóságnál ma is úgy vélik, hogy cégükkel, az Ipari Park Fejlesztő Kht.-vel együtt teljesítették a múlt év nyarán kötött szerződésben vállalt kötelezettségeiket. Arról nem tehetnek, hogy kormányszintű ígéretek ellenére az ÁPV Rt.-től nem kapták meg a két laktanyát, s a hozzájuk tartozó területet.
A milánói székhelyű Redilco S.p.A., valamint a nagykanizsai önkormányzat még tavaly júliusban állapodott meg arról, hogy 21 millió forintos alaptőkével közös céget hoznak létre a helyi ipari park fejlesztésére, működtetésére, valamint a betelepítés megszervezésére. A NagyPlusz Rt. 65 százalékban a Redilcóé, 35 százalékban a nagykanizsai önkormányzaté volt. Ezzel együtt született döntés arról is, hogy a cég alaptőkéjét - a beruházások megvalósításával párhuzamosan - 1,7 milliárd forintra emelik, sőt már az első betelepülő vállalkozások nevét is bejelentették (NAPI Gazdaság, 2001. október 24., 8. oldal). Az összesen több mint 100 hektáros területen megvalósuló beruházások a tervek szerint 2008-ban már közel 10 ezer embert foglalkoztattak volna. Előzetesen már arról is megállapodtak, hogy a területen elsőként egy épületelemgyár készül el, a Redilco tulajdonában lévő Moretti és a ZÁÉV Rt. által létrehozandó vegyes vállalat kivitelezésében. Ez a cég építette volna fel az ipari üzemeket, az egész ipari parkot kiszolgáló logisztikai bázist, valamint a hozzájuk kapcsolódó irodaközpontot, szállodát, sport- és szórakoztató létesítményeket is.
Körtési Zsolt
