BUX 138371.35 -0,81 %
OTP 44600 -0,71 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Spanyol szakmai tulajdonos kezében a Népszava

A spanyol hátterű, főként kültéri reklámokkal, hirdetésekkel foglalkozó ESMA-csoport vásárolta fel a Népszavát kiadó társaság 88 százalékát, a fennmaradó rész a lap szerkesztőségének tulajdonában maradt - tudta meg a NAPI Gazdaság. A tervek szerint az újságnak két-három év alatt le kell dolgoznia veszteségeit és nullszaldóssá kell válnia.

2002. július 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Lapunk értesülése szerint szakmai befektető kezébe került a Népszava napilapot kiadó NSZ 1999 Rt. részvényeinek 88 százaléka. A vevő az ESMA Spanyol-Magyar Reklám Kft., amely hét, főként reklám- és nyomdaipari vállalkozásban érdekelt Magyarországon. A spanyol csoport működteti a Westel Press hírügynökséget is. Bleuer István, a cég ügyvezetője elmondta lapunknak, hogy viszonylag kedvező áron jutottak a veszteséges laphoz.
A korábban a Vico Rt. kezében levő Népszava a tulajdonos Fenyő János halála után nehéz helyzetbe került: másfél év alatt háromszor váltott többségi tulajdonost, s a kiadót felszámolás is fenyegette. Tavaly év elején a lap korábbi főszerkesztője, H. Bíró László kezébe került a lap többsége (NAPI Gazdaság, 2001. február 13., 7. oldal), aki már akkor tőkeerős befektetőt keresett.

Áprilisban két IBUSZ-érdekeltségű vállalkozás, a Happy Land Kft. és a Dániel 54 Kft. szerzett 87,9 százalékot a kiadóban. A két cég terveivel ellentétben nem sikerült megegyezni egy külső befektetővel, így a lap közben a pénzügyi szakadék szélére került. Az újság főszerkesztője és a kiadó vezérigazgatója idén februárban lemondott tisztségéről, s tekintve, hogy a tulajdonosok a veszteségek felhalmozódása miatt nem fizették ki a főszerkesztőt, felszámolást kezdeményezett a kiadó ellen (NAPI Gazdaság, 2002. február 19., 1-5. oldal). Az ügy később rendeződött, s márciusban a tulajdonosok pénzt pumpáltak a kiadóba. Időközben H. Bíró az Újpressz Kiadó Kft. által indított bulvárlap főszerkesztője, majd lapigazgatója lett, s még februárban Németh Pétert nevezték ki a Népszava élére. Az ESMA Némethtel való régi kapcsolatát használta fel a Népszava többségi részesedésének megvásárlásához.
A lapnál mindenre kiterjedő átvilágítás kezdődik, amely alapján ősz közepére elkészítik az üzleti tervet. A cél az újság piaci részesedésének, értékének és reklámbevételeinek növelése. Személyi változtatásokat nem terveznek, ám várhatóan változik az újság külleme és szerkezete. Az ESMA 2-3 évet ad a lapnak, ezalatt le kell dolgoznia veszteségeit, s legalább nullszaldóssá kell válnia. Az ügyvezető szerint a cégcsoport profilja könnyedén összeilleszthető a napilappal. Az új tulajdonos egyelőre két vezetői poszton változtatott az NSZ 1999-nél, elnöknek Dávid Zsófiát, vezérigazgatónak Füzesi Attilát nevezte ki.
Hőnyi Gyula

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet