Több önálló, kis teljesítményű erőművet építene a napokban alakult NRG-GAS Kft. Az energetikai társaság többségi tulajdona az Autóker Holding Rt. érdekeltségébe tartozó vállalatok, a Cézár Ház Kft. és az American Properties Kft. birtokában van, a két cégen kívül tulajdonos még az NRG-GAS Kft.-ben egy magánszemély, valamint egy szakmai befektető, az amerikai hátterű Highland Gas Technology Kft. A cég első vállalkozása az Autóker Ecseri úti 4,5 hektáros területén fekvő raktárbázisának energiaellátása lesz. Az új társaság ott egy 500 kilowatt teljesítményű gázturbinás erőművet épít.
Az Autóker egyébként jelenleg is bővíti a raktárbázisát, a mintegy 23 ezer négyzetméter beépített terület mellé most 2500 négyzetméter hasznos alapterületű irodaházat és egy 1300 négyzetméteres raktárat épít, ezeket a tervek szerint egy - megnevezni még nem kívánt - multinacionális vállalat hét évre veszi majd bérbe. Gyarmati Zoltán, az Autóker vezérigazgató-helyettese lapunknak elmondta, hogy az NRG-GAS főpróbaként telepíti az erőművet a raktárbázisra, a cég igazi beruházása a Foka-öbölben megvalósuló több ezer lakásos lakópark önálló energiaellátása lesz (NAPI Gazdaság, 2002. július 11., 5. oldal), ennek a létesítménynek a teljesítményét több megawattra tervezik.
Bár az építőipari vállalkozás többségben van a hárommillió forint jegyzett tőkéjű NRG-GAS-ban, az erőművi beruházáshoz a pénzügyi hátteret a szakmai befektető biztosítja. Gyarmati szerint az Autóker már folyamatban levő beruházásainál, így a Cézár és a Kleopátra házban, már nem tudnak önálló erőműveket telepíteni. A szakértők szerint egyébként az energiapiac lassú felszabadítása így érezteti hatását: mind több befektető dönt önálló erőmű építése mellett, a néhány száz kilowattos teljesítménytől a néhány megawattosig.
H. Gy.
