A PM is állást foglalt a patikai minőségű alkohol hiányával kapcsolatban. A szaktárca a felmerült patikai alkoholhiányt igyekszik mielőbb megoldani. A költségvetési és pénzügyi bizottság által benyújtott, a jövedéki törvényt módosító indítványban a gyógyászati alkohol kiszerelését kivennék az adóraktári kötelezettség alól, a gyógyszer-nagykereskedőket pedig mentesítenék a jövedéki engedélyhez szükséges biztosíték alól. Így a piac többszereplőssé válhatna. A minisztérium szerint nem azért van szeszhiány a patikákban, mert az Analgetic Rt. keretengedélyét fél évvel ezelőtt az illetékes vámhivatal visszavonta, hanem azért, mert a piacon más cégek nem kívántak a tiszta alkohol értékesítésével (kiszerelésével és forgalmazásával) foglalkozni. A nagykereskedők a gyógyszerkönyvi minőségű alkohol beszerzésére vonatkozó, az Országos Tisztiorvosi Hivatal álta kiadott körlevelet úgy értelmezték, hogy a beszerzés csak az erre vonatkozó engedéllyel rendelkező gyógyszergyártótól lehetséges. A PM szerint engedélyt más is kérhetett és kapott volna.
A szaktárca illetékesei szerint a jövedéki szabályozás sem egészen tökéletes. A minisztériumban abból indulnak ki, hogy a termék jövedékiadó-köteles, tehát bárki, aki ennek értékesítésével foglalkozik, annak vagy meg kell fizetnie az adót vagy vámraktári engedélyt kell kérnie. Az ehhez szükséges biztosíték azonban 22 millió forint.
A patikai tiszta szesz piaca 100 milliós nagyságrendű évente, ehhez képest túl nagy a vámraktári letét. A nagykereskedők egyébként korábban foglalkoztak az alkohol kiszerelésével és forgalmazásával, ám a VPOP állítása szerint az illetékes vámhivatal tavaly év végén, illetve év elején figyelt fel arra, hogy a nagykereskedők is figyelmen kívül hagyták a jövedéki szabályokat és felszólította őket, hogy 2002. április 15-ig szerezzék be a vámraktári engedélyeket. Ezt azonban egyetlen nagykereskedő sem tette meg, így az illetékes vámhivatal zárolta a raktáron levő tiszta alkoholt.
Fekete Tibor, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője szerint a nagykereskedők 2000 előtt valóban foglalkoztak a tiszta alkohol kiszerelésével és forgalmazásával. Egészen addig a VPOP-nak nem szúrt szemet, hogy mindenki kikerüli a jövedéki adót. A rendszer végeredményben egy 2000-es rendelet miatt változott. Az új szabályozás kimondta, hogy gyógyszert csak úgynevezett GNP-rendszerben lehet gyártani. A GNP-engedélyek beszerzése azonban mintegy 2 évet és több tízmillió forint beruházást igényelt volna. A jövedékiadó-botrányba keveredett Analgetic mint egyetlen engedéllyel rendelkező patikaialkohol-gyártó (NAPI Gazdaság, 2002. július 4., 5. oldal) Fekete véleménye szerint jókor kezdte el a GNP-engedély megszerzését, s a piacon támadt űrt betöltötte.
Hőnyi Gyula
