BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét piacra kerülhet a Siotour

A NAPI Gazdaság információja szerint rövidesen ismét eladó lesz a siófoki székhelyű Siotour Idegenforgalmi és Kereskedelmi Rt. Ezt látszik alátámasztani az a tény is, hogy a többségi tulajdonos MFB Rt. megveszi a legnagyobb dél-balatoni cég még helyhatósági tulajdonban lévő 1 százalékos részvénycsomagját, s hogy a Siotour több mint két tucat ingatlanjára - immár halaszthatatlanul - több milliárd forintot kellene költeni az állami költségvetésből.

2002. július 3. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár a Siotour Idegenforgalmi és Kereskedelmi Rt. újbóli értékesítésének hírét hivatalosan egyelőre nem erősítették meg, minden jel szerint ismét piacra kerül a legnagyobb dél-balatoni szállásadó cég. Ezt látszik alátámasztani az is, hogy a korábbi többségi tulajdonos Somogy Megyei Önkormányzat a minap úgy döntött, eladja a társaságban még meglévő 1 százalékos tulajdonrészét. Az 1 millió forint névértékű részvénycsomagra 300 százalékos árfolyamon a többségi tulajdonos Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. tett ajánlatot. A döntésre azt követően került sor, hogy a társaság közgyűlésén az igazgatóság tagjainak sorába választották Gyenesei Istvánt, a megyei közgyűlés elnökét. A képviselők egy része a döntést nem támogatta, mert úgy véli, ezután semmilyen rálátásuk nem lesz a Siotour jövőjére. Az értékesítés mellett érvelők szerint viszont az elnök igazgatósági tagsága kellő információkhoz juttatja a megyét.
Az 1 milliárd forintnyi jegyzett és 1,8 milliárd forintnyi saját tőkéjű cég 99 százalékos tulajdonrésze 2000 decemberében azt követően került az MFB Rt. tulajdonába, hogy több pályázati forduló után a többségi tulajdonos Somogy Megyei Önkormányzat és a kisebbségi tulajdonos Interlines Kft. - előbbi 64,5, utóbbi pedig 34,5 százalékos tulajdonrésszel rendelkezett - eladta azt az OTP Befektetési és Vagyonkezelő Kft.-nek. Az OTP-s cég összesen 2,59 milliárd forintot fizetett a részvénycsomagért, ám azt néhány nappal az adásvételi szerződés megkötése után felárral az MFB-nek értékesítette. (A rendkívül értékes balatoni ingatlanokkal rendelkező cégre egyébként a Hunguest Vagyonkezelő Rt. és mások is pályáztak.)
Információnk szerint az MFB-nél azért szorgalmazták az 1 százalékos részvénycsomag megvásárlását, hogy mielőbb, minden megkötés nélkül dönthessenek a társaság jövőjéről. Az értékesítés lehetőségét támasztja alá az is, hogy a kormányváltást követően az MFB meg kíván válni minden olyan tevékenységétől, amely nem kapcsolódik szorosan a banki szférához. Az értékesítés mellett szól az is, hogy a jelenleg 18 kempinget, négy nyaralótelepet és három szállodát működtető cég ingatlanjainak korszerűsítésére - immár halaszthatatlanul - több milliárd forintot kellene fordítani az állami büdzséből. (Egy kilencvenes évek végén készült felmérés szerint is minimálisan 2 milliárdos invesztícióra lenne szükség.) Korábban úgy vélték, a szükséges fejlesztési források a Siotour bevételeiből - átlagosan évi 100 milliós nyereségéből - és néhány vagyonelemének értékesítéséből is előteremthetők, ám az elmúlt évek során bebizonyosodott, ez teljes vagyonfeléléshez vezethet.
Körtési Zsolt

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet