BUX 138567.80 -0,67 %
OTP 44400 -1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs alkohol a patikákban

Legkorábban szeptemberben várható döntés a VPOP, illetve az Analgetic Rt. között folyó közigazgatási perben. A hatóság mintegy 240 millió forint jövedéki adót szeretne behajtani a cégen, amely szerint a gyógyszernek minősülő alkohol ezalól mentességet élvez.

2002. június 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy közigazgatási bírósági eljárás miatt egyelőre hiány van a patikákban a gyógyszernek minősülő tiszta szeszből, amely több gyógyszerkészítmény alapanyaga. Az egyetlen ilyen alkoholt forgalmazó hazai cég, az Analgetic Gyógyszergyártó Rt. vitába keveredett a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságával (VPOP), ugyanis a hatóság szerint a cég törvénybe ütközően nem fizet jövedéki adót az értékesített készítmény után. Mintegy 240 millió forint elmaradásáról van szó, amely 150 ezer liter értékesített készítmény után járna.

Dulovics Edit, az Analgetic vezérigazgatója lapunknak elmondta, hogy a jövedéki termékekre vonatkozó törvény, amelyre többek között a VPOP hivatkozik, mentességet ad a gyógyszernek minősülő alkoholtermékekre, s más jogszabályok is mentességet biztosítanak. A VPOP álláspontja szerint azonban a termék adóköteles, még ha az gyógyszernek minősül is - hangsúlyozta Sipos Jenő, a szervezet szóvivője. A cég a terméket a közvetlen gyártótól adófelfüggesztéssel vásárolta meg, s adózottan adta tovább. A szóvivő cáfolta az elektronikus médiában megjelent híreket, miszerint a VPOP zárolta volna a társaság raktárkészletét. Dulovics Edit szerint az, hogy a VPOP végül engedélyezte a raktáron levő tiszta alkoholkészlet értékesítését, némileg enyhítette a patikákban tapasztalt egyre nagyobb hiányt. Ám a patikai raktárak kiürülőben vannak, s a magyar szabályok szerint aligha lehet a szóban forgó alkoholumot bármivel kiváltani.
A magyar gyógyszerkészítményeket ugyanis csak azokból a szerekből lehet előállítani, amelyek szerepelnek a gyógyszerkézikönyvben, illetve gyógyszeralapanyagnak, gyógyszerkészítménynek minősülnek. Itthon egyedül egy osztrák--magyar vegyesvállalat, az Agrana-csoport többségi tulajdonába tartozó Hungrana Kft. kapott engedélyt gyógyszernek minősülő tiszta szesz gyártására. Ettől a cégtől vásárolt az Analgetic is. A versenytárs, a Győri Szeszgyár Rt. fizet jövedéki adót hasonló terméke után, de az jogilag nem alkalmas gyógyszergyártásra. Szakértők szerint tehát a VPOP-nak ugyan igaza van abban, hogy a patikák hozzájuthatnak a tiszta alkoholhoz, ám abból - kis túlzással - legfeljebb mandulalikőrt, s nem gyógyszert lehet előállítani. A gyógyszernek minősülő szeszből bizony hiány van a patikákban, amire sürgős megoldást kell találni.
Az alkoholum több gyógyszer, így kenőcsök és szemcseppek alapanyaga, illetve ezt használják a cukorbetegek, illetve az orvosok a szúrandó felületek tisztítására, sterilizálásra. Dulovics szerint ha a termék után jövedéki adót kellene fizetni, az jelentősen növelné az egyes - egyébként olcsó kategóriába tartozó - termékek árát. Az alkohol után járó jövedéki adó ugyan a központi költségvetést gazdagítaná, ám a befolytnál nagyobb összeget kellene kifizetni tb-támogatás gyanánt. A készítményből készült gyógyszerek ugyanis általában 90 százalékos támogatás alá esnek. A vezérigazgató szerint ezt az összes illetékes szervezet, így a Pénzügyminisztérium és a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium is érti, egyedül a VPOP nem. A bíróság előtt az ügy soronkívüliséget élvez, de a VPOP szerint legkorábban így is ősszel várható döntés.
Hőnyi Gyula

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet