BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tervezet készült a beszerzési ár alatti értékesítés szabályozására

Információink szerint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium tervezetet készített az egyes kereskedelmi technikák, például a beszerzési ár alatti értékesítés és az akciós árak szabályozására. Egyelőre nem tudni, mi lesz a sorsa az elképzelésnek, ám az Országos Kereskedelmi Szövetség továbbra is napirenden kívánja tartani ennek tárgyalását.

2002. június 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Lapunk információja szerint a Gazdasági Minisztérium még az év elején munkatervezetet dolgozott ki a hipermarketek, illetve más nagy alapterületű áruházak értékesítési technikáinak szabályozására. Úgy tudjuk, hogy az elképzelést előbb törvényjavaslatként dolgozták ki, később azonban az angol OFT (versenyhivatal) által elkészített etikai kódexhez hasonló munkapéldány lett belőle. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint a kormányváltás miatt egyelőre nem világos, mi lesz a tervezet sorsa.

Az előző kabinet az év elején komolyan foglalkozott a témával, és a Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálta, ez ügyben merre halad az uniós szabályozás. Ennek eredményeként fordították le az angol etikai kódexet, amely sokkal inkább a beszállítók és kereskedők közötti kapcsolat dokumentálására szorítkozik, mintsem a beszerzési ár alatti értékesítés gyakorlatának szabályozására. Az angol szabályozó például kiküszöböli, hogy a kereskedő és gyártó között létrejött szerződés után különféle, a megállapodásban ki nem alkudott - a hazai kereskedelemben időként komoly feszültségeket okozó - polcpénzek megfizetésére kényszerítse a kereskedő a gyártót. Az OKSZ szeretné napirenden tartani a magyar szabályozásról szóló tárgyalásokat, ugyanis Vámos szerint a kiskereskedők egy része, illetve a gyártók szorgalmazzák egy ilyen törvényt megalkotását. Vámos azt is hangsúlyozta, hogy a szervezet nem a beszerzési ár alatti értékesítés tiltása, hanem a korlátozása mellett van, ugyanis véleménye szerint ma Magyarországon bárki, bármikor alkalmazhatja e kereskedelmi technikát.
Az ügyben olyan vélemények is elhangzottak, hogy egy esetleges etikai szabályozást inkább a versenyhivatalnak, mintsem a minisztériumnak kellene elkészítenie, ám Kanizsai Nagy Andrásné, a hivatal irodavezetője szerint a GVH-nak erre nincs jogosítványa. Nem beszélve arról, hogy a szervezet a verseny oldalán áll, amelybe az olcsó árak is beletartoznak, amennyiben azok nem ütköznek a „felfaló” vagy dömpingár szabályozásával. A hírek szerint ha lesz is valami a tervezetből, az legfeljebb a második félévben kerülhet nyilvánosságra.
Hőnyi Gyula

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet