BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kifizetődő is lehet az újrahasznosítás

A fővárosban mindössze néhány ezrelék körüli az újrahasznosítható hulladék visszagyűjtési aránya, míg a vidéki városokban ennél jobb a helyzet. Egyelőre gyenge a vállalkozási kedv a hulladékok visszagyűjtésére, az arányon az ország uniós csatlakozásáig mindenképpen változtatni kell.

2002. június 3. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kereskedelmi mogulok közül elsőként a Metro fedezte fel Magyarországon a Nyugaton már jól bejáratott szelektív hulladékgyűjtés adta kedvező lehetőségeket. A nagy alapterületű áruházakat működtető cég külön hulladékgyűjtő konténereket állított fel papír, műanyag, üveg, eldobható (pet) palackok és használt szárazelemek számára, s az üvegvisszaváltó helyek mellett lerakatot létesített elhasznált mosógépek, hűtők, forróvíztárolók és akkumulátorok számára. A visszagyűjtési rendszert az Avermann Hungária Kft. működteti. A szelektív hulladékgyűjtés vonzhatja a vásárlókat és javítja a vállalatról alkotott képet. Jóllehet a szakemberek szerint a rendszer alkalmazása közvetlen profitot nem hoz a társaságnak, növelheti a forgalmát.
A Metro kezdeményezését valószínűleg több multinacionális vállalat is követi majd - véli Balázs Gábor, a Környezetvédelmi Minisztérium osztályvezetője. Szerinte a rendszer a működtetőjének kifizetődő lehet, hiszen a hulladék egyes fajtái kedvezően értékesíthetők. A műanyag hulladék világpiaci ára erősen ingadozik az olaj ármozgása szerint, a tiszta használt alumínium, papír viszont rendkívül jól eladható. A megoldás lényege, hogy a nagyobb vállalkozások gyűjtőrendszert alakítanak ki, aminek működtetését licencdíj fejében egy vállalatra bízzák. Az utóbbi így tiszta hulladékhoz juthat. Balázs szerint az ilyen rendszerek fontosak, hiszen az ország uniós csatlakozásáig lényegesen javítani kell a visszagyűjthető hulladékok arányán.
A termékdíjas termékeknél 32-34 százalékos a visszagyűjtési arány, ám más hulladékoknál sokkal rosszabb. Nagy Tamás, a Humusz Hulladék Munkaszövetség szakembere szerint Budapesten 12 hulladékgyűjtő udvar működik, ahol szelektíven gyűjtenek, ezenkívül a fővárosban 780 elemgyűjtőt vehet igénybe a lakosság. Egyes kerületekben néhány a hulladékokat szelektíven gyűjtő cég is tevékenykedik, de eléggé elszigetelten, így Budapesten az újrahasznosítható hulladék visszagyűjtése csak ezrelékekben mérhető. Ez rendkívül rossz arány, a vidéki városokban sokkal jobb a helyzet, átlagosan 5-10 százalék körüli az arány, de még a legjobb helyezettnél, Pécsen is csak 15 százalék. A hulladékgyűjtés másik része az üvegvisszaváltás. A betétdíjas üvegek körülbelül 90 százalékát váltják vissza, ám a piacon számtalan nem betétdíjas üveg is megjelenik. Várhatóan év végére készül el az a rendelet, amely szabályozza az egyedi üvegek betétdíját is.
Hőnyi Gyula

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet