A Hungarocamion Rt. tavaly 33,4 milliárd forint bevételt realizált, a konszolidált bevétele pedig 40 milliárd forint volt. A magyar számviteli szabályok szerint elkészített eredménykimutatása 19 millió forint veszteséget mutat, ám a nemzetközi szabályok szerint a cég nyereséget ért el. A társaság értékesítésből származó bevétele 30,6 milliárd forintot tett ki, ami 1,7 százalékkal haladja meg az előző évit. A növekedés azért ilyen szerény, mert a forint árfolyamváltozása jelentős - a cég számítása szerint 8-10 százalékos - bevételkiesést okozott.
A Hungarocamion július elsejétől logisztikai szolgáltatást nyújt a Samsung jászfényszarui disztribúciós központjának - hangzott el a társaság tegnapi sajtótájékoztatóján. A szerződés mintegy négymilliárd forintos üzletet jelent, ennek fejében a kamioncég évi 12 ezer, főként nemzetközi fuvart biztosít a Samsungnak.
Az üzlet létrejötte szorosan összefügg a Hungarocamion utóbbi három évben végrehajtott informatikai és géppark-fejlesztésével. A cég mintegy 45 millió eurót költött a teljes beruházásra, ebből kétmilliárd forintot az informatikai fejlesztésre fordított. A korszerűsítés - amelyről a Hungarocamion röviddel 1998-as privatizációja után döntött - a versenyképesség uniós csatlakozás utáni fenntartását szolgálja.
Az informatikai fejlesztés keretében a szállítmányozó társaság egy Oracle-alapú vállalatirányítási, majd egy fuvaroptimalizálási és operációs rendszert vezetett be, végül az összes tehergépjárművet GPS-GSM kommunikációs eszközökkel látta el. A beruházásoknak köszönhetően a társaság hatékonysága 2001-ben javult, illetve az árbevétel csekély növekedését is a fejlesztésekkel sikerült elérni. A társaság gépjárműveinek futásideje 2001-ben a korábbi 125,5 millióról 131 millió kilométerre nőtt.
Hőnyi Gyula
