Forgalmának növekedését a romániai exporttal kívánja biztosítani a Tchibo Magyarország Kft. A társaság tavaly alapított leányvállalatot keleti szomszédunknál, ahol - hasonlóan a magyar piachoz - évi 20 ezer tonna kávé fogy. A cég tavalyi árbevételének mintegy 10 százaléka már a román exportból származott - mondta Müller Horst Falconé, a cég ügyvezető igazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján. A tavalyi eredményekről az anyavállalat szigorú pénzügyi szabályai miatt nem kívánt beszámolni, mint mondta, legkorábban nyár elején hozzák hivatalosan nyilvánosságra a forgalmi adatokat.
Ha a cég forgalomnövekedése az előző éviekhez hasonló volt, úgy a tavalyi bevétele 9,6-9,7 milliárd forint körül alakult. (A kávéfogyasztás itthon tavaly nem nőtt, s a Tchibo forgalomnövekedését cégfelvásárlások sem befolyásolták.) A magyar cég egyébként jövőre szeretné átlépni a tízmilliárd forintos bevételt, amely a tíz évvel ezelőtti körülbelül 100 millió forinthoz képest hatalmas növekedést jelent.
A Tchibo tíz évvel ezelőtt utolsóként lépett a magyar piacra. Jelenleg - állítása szerint - a márkái összesen 40 százalékos piaci részesedéssel bírnak. Ez valamivel kevesebb, mint a konkurens Sara Lee Kft.-é. A magyar vállalat forgalma 1998-ban ugrott meg, csaknem megduplázódott, azt követően, hogy a Tchibo a magyar piacon is jelen levő Eduschót felvásárolta és magába olvasztotta. Az anyavállalat, a Tchibo Holding AG azonban év elején eladta a Reemtsma GmbH-ban birtokolt 75 százalékát. Jelenleg kérdéses, hogy mi lesz a holding harmadik érdekeltségével, a Nivea márkáról ismert Biersdorf AG-vel. Ebben a cégben a Tchibo 28 százalékot ellenőriz és növelni szeretné részesedését, ám a kozmetikumokat forgalmazó társaság környékén több kérő is forgolódik (NAPI Gazdaság, 2002. április 20., 6. oldal).
A magyar leányvállalat tervei között a román terjeszkedés mellett középtávon egy bolgár és egy a volt jugoszláv tagállamokban tevékenykedő filiálé létrehozása szerepel. Falconé lapunknak elmondta: jelenleg optimális kapacitáskihasználtság mellett működik a társaság, s ha a román üzlet beindul, növelni kell a hazai pörkölők teljesítményét. Kérdésünkre válaszolva elmondta azt is, hogy a szerdai gazdasági versenyhivatali döntés miatt (NAPI Gazdaság, 2002. május 29., 6. oldal) keresetet nyújtanak be a bíróságra.
H. Gy.
