A korábbi évhez képest tavaly 28 százalékkal növelte gázértékesítését a pécsi székhelyű DdGáz Rt. - mondta lapunknak a társaság közgyűlését követően Hasenauer András, a cég vezérigazgatója. Mindez elsősorban olyan új nagyfogyasztók bekapcsolásának köszönhető, mint például a székesfehérvári távfűtőmű és a Duna-Dráva Cement Kft. beremendi gyára. Mindennek eredményeképp a DdGáz tavaly a korábbi évhez képest 50 százalékkal növelte nettó árbevételét, amely megközelítette a 30 milliárd forintot, míg a nyereség megduplázódott, s 1,3 milliárd forint lett. A vezérigazgató közölte, a közgyűlésen 900 millió forint osztalék kifizetéséről határoztak. (Az ezer forint névértékű részvényekre fizetendő 148 forintos osztalék egyébként a cég hét évvel ezelőtti magánosítása óta először nagyobb, mint a banki kamatok hozama.) Az egymilliárd forintos eredménytartalék a különböző célú hitelek törlesztése mellett - a cég az 1995-ös privatizációt követő három évben hitelből több mint 11 milliárd forintot költött elsősorban hálózatfejlesztési beruházások megvalósítására - a fejlesztést szolgálja. A hálózat biztonságának további növelésére, a korábbiaknál színvonalasabb ügyfélkapcsolatokra, valamint a csaknem 40 ezer gázmérő cseréjére idén mintegy hárommilliárd forintot fordítanak. Hálózatot elsősorban a még mindig nagyrészt fehér foltnak számító Ormánságban építenek - tette hozzá Hasenauer.
Idén tovább javíthatja a hatékonyságot, hogy fokozatosan felvásárolták, majd a közelmúltban beolvasztották a döntően kivitelezéssel foglalkozó Tenkesgáz Kft.-t. Az immár három megyében több mint 256 ezer fogyasztót kiszolgáló DdGáz az elkövetkezendő időszakban tovább javíthatja pozícióit, hiszen a térség több településén gázmotoros, elsősorban a helyi távfűtést kiszolgáló blokkokat épít, s rövidesen elkezdődik a Pannonpower Rt. ugyancsak gázüzemű blokkjainak kivitelezése is. Az előzetes becslések szerint mindez évente átlagosan további 45-50 százalékkal növelheti a DdGáz eladásait.
Körtési Zsolt
