Az Ikarusbus Rt. nettó 3,4 milliárd forint veszteséggel zárta a tavalyi évet, ami duplája a 2000. évinek - tájékoztatott a társaság. A 23 milliárd forintos múlt évi árbevétel 3 milliárddal kevesebb, mint az azt megelőző évben volt. Az Ikarusbus Rt. tavaly 638 járművet értékesített, ami 19,4 százalékkal, 153 darabbal kevesebb 2000-hez képest. A visszaesés különösen jelentős a magyar piacon, ahol 2000-hez viszonyítva 63 darabbal, 24 százalékkal kevesebb, összesen 199 járművet adtak el. A társaság idei kilátásai sem jobbak, a piaci helyzet várható további romlása miatt ismét veszteséges - bár az előző évinél valamivel kedvezőbb szaldójú - év elé néz az Ikarusbus.
Az Ikarusbus Rt. tulajdonosa, az Irisbus-csoport elnöke tavaly kétéves paktum megkötését akarta elérni a kormányzati és a gazdasági élet szereplőivel annak érdekében, hogy a magyar autóbuszgyár termékei nagyobb szerephez jussanak (NAPI Gazdaság, 2002. január 31., 5. oldal). A közlekedési tárca azonban ezt nem tekintette piaci alapú megoldásnak, s bár a felek tárgyaltak egymással, az egyezség nem született meg. Elios Pascual, az Irisbus-csoport elnöke azt szerette volna elérni, hogy a magyar kormányzat a jelenleginél többet áldozzon a tömegközlekedés fejlesztésére, vagyis az állam a jelenleginél nagyobb összeget fordítson a vállalatok járműbeszerzéseire. Amennyiben ez sikerült volna, a külföldi részvényes offenzív fejlesztésbe fogott volna. Ugyanakkor a cég kudarca esetén sem akar kivonulni Magyarországról - nyilatkozta korábban Pascual.
D. J.
