Nyolc százalékkal, 17,5 milliárd forintra növelte árbevételét az osztrák tulajdonban levő Wienerberger Téglaipari Rt. A társaság konszolidált adatai alapján a mérleg szerinti eredménye 2001-ben 4,1 milliárd forint lett - mondta Norbert Schwarzmüller ügyvezető igazgató. A forgalomnövekedésben a lakásépítési kedv 2000 őszétől tapasztalt erősödése komoly szerepet kapott, ugyanakkor a lakásonként felhasznált tégla mennyisége csökkenést mutat. Ezt a jelenséget a cég szakemberei arra vezetik vissza, hogy a lakásépítések mintegy 87 százaléka sorház, illetve társasház formájában valósult meg, márpedig ezeknél az építkezéseknél kevesebb téglát használnak, mint a családi házakhoz. Tavaly egyébként 28 ezer lakás épült, idén pedig a várakozásaik szerint 33-35 ezer készül el. Az ügyvezető számítása szerint tehát a lakásépítési kedv növekedése 2002-ben is változatlan marad, így a piac további lassú bővülése várható. Jellemző ez az egész kelet-közép-európai régióra, ahol az uniós recesszió a lakásépítési piacon nem volt észrevehető. Ennek tükrében a téglaipari társaság az idén 20 milliárd forintos nettó árbevétellel számol, ebből az első negyedévben 3,5 milliárd folyt be. A cég osztrák anyavállalata az első negyedévben 4,5 millió eurós üzemi eredményt ért el, szemben a tavalyi év azonos időszakában elszenvedett 11,3 milliós veszteséggel (NAPI Gazdaság, 2002. május 8., 6. oldal).
A magyar társaság nyereségnövekedése látványosabb volt, hiszen a cég 2000-ben 2,3 milliárd forint adózott eredményt könyvelt el (ezt osztalékként fizette ki), a 2001. év pedig 4,1 milliárdos mérleg szerinti eredményt hozott. A változásban egyaránt szerepet játszott a vállalat hatékonyságának növekedése, illetve az elmúlt évben magába olvasztott társaságok eredménye - mondta Bencze Norbert gazdasági igazgató. Az árbevételben 10 százalék volt az export részaránya, amelyet a jövőben növelni kíván a társaság. Schwarzmüller elmondta, hogy 2002-ben Békéscsabán kívánnak új gyáregységet létrehozni, gyakorlatilag ez termelne exportra, a román építőipar ugyanis felfutóban van. A Wienerberger máris vezető szerephez jutott keleti szomszédunknál. A társaság idén 1,3 milliárd forintnyi beruházást tervez, tavaly ez 2,6 milliárd forintot tett ki.
A cég tavaly 890 millió kisméretű téglaegységet gyártott, amelyet jövőre 100 millió egységgel kíván növelni. A magyarországi össztermelés 1,5 milliárd egység. Ennek alapján a Wienerberger piaci részesedése hosszú idő után 60 százalék alá csökkent: az új építési technológiákat is figyelembe véve ennél is kisebb, a családi házak építésénél viszont jóval nagyobb.
H. Gy.
