Közelgő részprivatizációra, esetleg tőzsdei bevezetés előkészítésére is utalhat az, hogy a Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) Rt. részvényei a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt.-től az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.-hez kerültek - mondta a NAPI Gazdaságnak Gyuris Dániel, az FHB vezérigazgatója. A privatizációs szervezethez a bank 1,45 milliárd forint névértékű, 35,37 százalékos részvénycsomagja került. Az átvételről még tavaly döntöttek.
A százszázalékos állami tulajdonban lévő társaság felett a pénzügyminiszter a tulajdonosi, az ÁPV Rt. pedig a 35,37 százalékos pakett erejéig a kezelői jogokat gyakorolja. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a bank mekkora része maradna állami tulajdonban, ugyanakkor megfigyelők szerint iránymutató lehet, hogy a Hitelgarancia Rt. tulajdonosai is csak kisebb részben magáncégek. Az, hogy a privatizációra és a tőzsdei bevezetésre mikor és milyen mértékben kerül sor, illetve, hogy az előbbi esetben ki kerülhet a vevők közé, ma még nem ismert, azonban korábban már voltak jelzések arra vonatkozólag, hogy a jelzáloghitelek értékesítésében részt vevő partnerbankok beszállnának az FHB-be. Ezt a lehetőséget a pénzügyminiszter az FHB idei közgyűlésén is megerősítette. Az a korábbi elgondolás is tovább él, hogy a partnerbankok akár tőkeemelés révén jussanak részesedéshez, ám az FHB tőkemutatói egyelőre nem teszik szükségessé ezt.
A korábbi tulajdonossal az FHB-nek nem volt sem üzleti, sem szakmai kapcsolata, egy igazgatósági tagot azonban az MFB delegált - jelentette ki Gyuris. Információink szerint az FHB felügyelőbizottságának és igazgatóságának elnöke is ÁPV-delegált. Az FHB-pakett annak idején portfóliócserével került az ÁPV-hez. Az ÁPV-től az MFB-hez a Dél-Gabona Malomipari Rt., valamint a Hungexpo Vásár és Reklám Rt. részvényei kerültek át, míg az MFB az FHB-csomag mellett Mol- és BorsodChem-papírokat adott.
A Magyar Posta Rt. is állami jelzálogbankot alapítana, a Postabank Rt. tulajdonában lévő Polgári Kereskedelmi Bank Rt. banklicencét felhasználva. Kalmár István, a posta elnök-vezérigazgatója kijelentései alapján - miszerint csak egyetlen állami jelzálogbank maradhat, az pedig a postáé lesz - még inkább bizonytalan, hogy mi lesz az FHB-vel.
Vigh György Zsolt
