A hitelezői választmány egyik képviselője a NAPI Gazdaságnak nyilatkozva megerősítette: az előzetes nyilatkozatok szerint nagy esély van arra, hogy a tulajdonosok többsége egyetért majd a csődegyezséggel, de nem bánják, hogy vélhetően csak a választások második fordulója után derül ki, sikerül-e azt megkötni. Ezen az állásponton van a MiZóban 33 százalékos tulajdoni részesedéssel rendelkező Friesland is. A Friesland ugyanakkor csak a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyásával kerülhetne többségbe a Mizóban, viszont a 33 százalékos részesedését csak egy csődegyezséget követően növelheti, ugyanis a Nutricia magyar cégének felvásárlását ezzel a feltétellel engedélyezte a versenyhatóság.
A MiZo szerdai licittárgyalásán a cég felszámolását végző Vectigalis és a liciten megjelent érdeklődők május 8-ára halasztották a folytatást. A hivatalos indoklás szerint a vevőjelöltekkel egy sor kérdést még tisztázni kell, ám minden jel arra mutat, hogy az eladó és a vevőjelöltek is csak a választások második fordulóját követően kívánnak végleges döntést hozni, addig azonban folyamatosan egyeztetnek. A 375 millió forint bánatpénzt mindenesetre csak két cég (feltehetően a Sole és a Parmalat) tette le. ,,Jó a halasztás, mert a hátralévő időben olyan információk birtokába juthatunk, amelyek ismeretében akár meg is adhatjuk a kért vételárat" - mondta lapunknak Nagygyörgy Éva, a Sole kommunikációs igazgatója. Villani Christiano, a Parmalat ügyvezetője csak annyit mondott: ,,No comment". A témával kapcsolatban - tette hozzá - csak az anyacég illetékesei nyilatkozhatnak. Lapunk információja szerint a Vectigalis azt közölte az ott megjelent érdeklődőkkel, hogy 5 milliárd alatt nem tud tárgyalni. (A felszámoló hivatalosan jelenleg is 7,5 milliárd forintos irányáron kívánja értékesíteni a céget, további 1,9 milliárd forintot kér annak készleteiért.)
Úgy tűnik, a MiZo-eladás igazából a néhány héttel ezelőtt mindössze 3 millió forintos törzstőkével létrehozott, dalmandi székhelyű Détej Kft.-nek lenne sürgős. A céget a Dalmandi Mezőgazdasági Rt. és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt.-től azt megvásároló Dalmandinvest Rt. alapította. Bár a Détejnél tegnap nem kívántak nyilatkozni az ügyben, a körülmények alapján megalapozottnak látszik a Magyar Hírlap azon információja, hogy e cég is érdeklődik a MiZo megvásárlása iránt. Laptársunk szerint az OTP lehetne a Détej akciójának a finanszírozója. Tény, hogy a szerdai licittárgyaláson a pénzintézet regionális igazgatója is részt vett. Lapunk információja szerint a Magyar Fejlesztési Bank is kész finanszírozni a MiZo felvásárlását. Tovább színesíti a képet, hogy többfrontos harcot nyitottak a MiZóért a beszállító termelők, hiszen - ugyancsak lapunk információja szerint - a Détej Kft. vonalán is érdekeltek, de a mai rendkívüli közgyűlésen a Friesland által kezdeményezni tervezett csődegyezség támogatására is készek.
K. Zs.-L. L.
