a magyar acélipar
Az USA acélpiacát védő intézkedésekre válaszul az Európai Unió (EU) részéről hétfőn bejelentett importvámemelés nehéz helyzetbe hozhatja a hazai acélipart - nyilatkozta lapunknak Horváth Tamás, a dunaújvárosi cég integrációs igazgatója. A Dunaferrt és a magyar vállalatokat a még nem véglegesített határozat a melegtekercs tekintetében érinti különösen hátrányosan. A társaság ugyanis évi 260-270 ezer tonna terméket szállít az unióba. Horváth szerint az EU a WTO által engedélyezett „safeguard” intézkedések közül a legrosszabbat, a globálkvótát választotta. Ennek értelmében ugyanis három év globális beviteli átlagát veszik alapul, plusz 10 százalékot, s aki e küszöb fölött szállít, az a meghatározott emelt importvámot köteles fizetni. Így akár az is előfordulhat, hogy egy cég, ha későn indítja meg szállításait, már az első alkalommal köteles emelt vámot fizetni. A Dunaferr bízik abban, hogy a döntést Brüsszel hamarosan felülvizsgálja s országokra vonatkozó kvótákat állapít meg.
Á. A.
