A Magyar Posta elnök-vezérigazgatója reméli, hogy a társaságnak soha nem lesz olyan tulajdonosa, amely akár gondolatban is eladná a társaságot, különösen egy külföldi cégnek - mondta tegnapi sajtótájékoztatón Kalmár István, reagálva Bokros Lajos ex-pénzügyminiszter privatizációt szorgalmazó közelmúltbeli kijelentésére. Megfigyelők szerint ez a lépés tömeges elbocsátással járna. Az MP vezére azt is bejelentette, hogy újabb állami jelzálogbank jön létre, amely ugyancsak a Postához tartozik majd. Az új társaságot a többször eladásra kínált, a Postabank tulajdonában lévő Polgári Kereskedelmi Bank (PK) Rt. banklicencét felhasználva hozzák létre, így ez nem jár tőkebefektetéssel. A lakás- és később a földhiteleket is a postákon és a bankfiókokban értékesítenék.
Jelenleg a Földhitel és Jelzálogbank (FHB) Rt.-vel van megállapodásuk, de ez a saját bank erre az évre tervezett megindításával megszűnne. A PK már csak a hatósági engedélyre vár.
A hosszú távon négy szereplősre bővülő jelzálogpiacon a két állami bankból az FHB tervezett privatizációja miatt csak egy, a postáé marad - mondta Kalmár. Az MP egy reklámpiaci informatikai fejlesztésen is dolgozik, amelyet hamarosan elindítanak. Mindemellett egy biztosítótársaság alapításáról sem tettek le, amely akár ősztől elindulhat. Elhangzott továbbá, hogy a Postabank részvényeinek 97 százaléka napokon belül a Magyar Posta tulajdonába kerülhet, illetve a hitelintézet tavalyi, 2,1 milliárdos vesztesége egymilliárddal jobb, mint amit vártak. Ugyanakkor kijelentette, hogy a szavatoló tőke folyamatosan emelkedik. Kalmár a Tetra-rendszerről elmondta, hogy a műszaki okok miatt megtorpant folyamat nem állt meg, és a szolgálati rendszer után a civil Tetra kiépítése is elkerülhetetlen lesz.
A Magyar Posta az árak infláció alatt maradó növekedése miatt csak új - nem postai - szolgáltatások bevezetésével tud majd nyereséges gazdasági társaságként fennmaradni. Ezt célozza a tegnap aláírt két együttműködési megállapodás is, amelyet az OTP-Garancia Biztosító Rt.-vel és az OTP Lakás-takarékpénztár Rt.-vel kötött meg. A Generali-Providencia Biztosító Rt. mellett megjelenő társaság az MP hálózatán belüli versenyt indíthat, amitől a tavalyi 335 milliós forintos árbevételük megduplázódását várják. A társaság abban bízik, hogy ahol kisebb a banki penetráció, oda a posták révén is eljuthatnak ezek a szolgáltatások. A postákon egyébként a társaság újonnan vásárolt utazási irodájának termékeit is értékesítik majd - mondta végezetül Kalmár István.
Vígh György Zsolt
