A holland VNU kiadóvállalat lapportfólióját felvásárló finn Sanoma 2002 és 2005 között üzemi eredményét a konszolidált árbevételéhez mérten 9 százalékra kívánja növelni - derült ki a cég elnökének, Hannu Syrjanennek a szavaiból. A mintegy háromszáz lapot kiadó társaság öt üzletágában várható üzemi eredményráta a Sanoma esetében 12,5, a Sanoma Magazines-nál 9, a Swelcomnál 0, a WSOY-nál 12,5, illetve a Rautakirjánál 5,5 százalék körül várható. A cég közleményéből kiderül, hogy a kiadó üzleti és piaci szempontból is kiegyensúlyozott működési portfólió kialakítását tervezi. Elsősorban a fejlődő piacokra, így Horvátországra és Oroszországra koncentrál, a fejlett piacokon azonban nem törekszik vezető pozícióra, ott ugyanis erős, nagy múltú konkurenciával kell szembenéznie. A csoport célja, hogy legalább két erős nemzetközi üzletágat alakítson ki.
A Sanoma magyarországi leányvállalata, a Sanoma Budapest Rt. tavaly 15 milliárd forint nettó árbevételt ért el és nagyjából 2 milliárd forint volt EBITDA-eredménye. 2002-től új elszámolási rendszerre térnek át, ugyanis a finn és holland társaság könyvelése eltért egymástól. A magyar leányvállalat egyes árcsökkentő elemeket költségként számol majd el, emiatt a jövőben nagyobb árbevétel mellett működik, ami az üzemi eredmény és az EBITDA csökkenését eredményezheti, ám a magyar kiadó 2002-es stratégiájában szerepel ezek 25 százalékos növelése. Ez azt jelentené, hogy a cég legalább akkora eredményt érne el, mint a korábbi időszakban alacsonyabb árbevétel mellett (NAPI Gazdaság, 2002. március 12., 7. oldal).
H. Gy.
