BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kaotikus a közbeszerzés a közétkeztetésben

Továbbra is erős a konkurenciaharc a közétkeztetés gyermekeket, diákokat ellátó ágazatában. A közbeszerzési pályázatok eredményét a vesztesek folyamatosan támadják és sokszor csak másodszorra, harmadszorra sikerül érvényes tender alapján megbízást adni az étkeztetésre.

2002. március 18. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A gyermekélelmezésre kiírt közbeszerzési pályázatoknál olyan egységes szabályozókat kellene alkotni, amelyek egyaránt alkalmazhatóak lennének a piac összes szereplőjére - véli Palánkai Péter, a Junior Vendéglátó Rt. kereskedelmi igazgatója. Véleménye szerint a gyermekélelmezésben nagy a konkurenciaharc, a piacon szereplő 5-7 cég továbbra is megtámadja azokat a közbeszerzési pályázatokat, amelyeken nem nyer. Az esetek többségében a döntőbizottság helyt ad a vétónak, ugyanis a pályázati kiírásoknak nemegyszer csak egy-egy cég felel meg.
A piac egyik szereplőjének neve elhallgatását kérő igazgatója úgy látja: az utóbbi időben romlott a helyzet, a konkurens cégek még inkább betartanak egymásnak. A közbeszerzési pályázatokat megszüntetné, ugyanis úgy nincs értelme a tendereztetésnek, hogy már az eljárás megkezdésekor sejteni lehet, ki lesz a győztes. Szerinte minden cégnek megvannak az önkormányzati kapcsolatai, amelyeket felhasználva tendernyertes lehet. Sajnálatosnak tartja, hogy a pályázatok elbírálásában a közétkeztetési szakma nem vesz részt.
A piacon a helyzet három éve nem javul. Másfél évvel ezelőtt a NAPI Gazdaság arról adott hírt, hogy egyes fővárosi kerületekben gyakorlatilag képtelenség a közétkeztetési pályázaton nyertest hirdetni, ugyanis a döntést biztosan megtámadja a konkurencia (NAPI Gazdaság, 2000. augusztus 2., 1-6. oldal). Korábban például a XVII. kerületben háromszor írtak ki pályázatot a kerület önkormányzati iskoláinak ellátására. Hasonló helyzet alakult ki a XIX., a X. és az I. kerületben.
A diákétkeztetés önmagában nem kecsegtet nagy haszonnal - vélik a szakértők. Csak úgy éri meg, ha egy melegkonyháról több iskolába szállítanak. Éppen emiatt alakult ki jelentős konkurenciaharc a piacon. Mindezek mellett a diákétkeztetés a közétkeztetésben a legstabilabb bevételi forrást jelenti.
Hőnyi Gyula

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet