A Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) mérlegfőösszege 15 milliárddal, vagyis 74 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A mennyiségi növekedés nem jár a problémás hitelek arányának növekedésével, az ma is 1 százalék alatti, jóval kisebb, mint a bankszektor átlaga - derült ki az FHB éves közgyűlésén. A kamatbevételek dinamikusan, 120 százalékkal emelkedtek. A hitelek ingatlanfedezettsége tovább nőtt, elérte a 270 százalékot. A mérleg szerinti veszteség mintegy 600 millió forint, ami a 2000-ben elért eredménynél 940 millió forinttal kisebb és közel 100 millióval jobb a tervezettnél. A bank tőkehelyzete stabil, a 26 százalékos tőkemegfelelési mutatóból nyilvánvaló, hogy a hitelintézet még jelentős tartalékokkal rendelkezik. A bank költséghatékonysági mutatója is javult, 11,8-ról 7,2 százalékra. Az FHB tervei szerint idén 61 milliárdos mérlegfőösszeggel - a tavalyi csaknem kétszeresével -, 87 százalékkal növekvő kamatbevétellel és 440 millió forintos pozitív eredménnyel zárnák az évet, miközben a költségek csak ötödével növekednének. A bank a jelzáloglevelek 80 százalékát már nyilvánosan bocsátotta ki, a teljes állomány 26,6 milliárd, ebből tavaly 17,1 milliárdot jegyeztek le a befektetők. Az FHB a takarékszövetkezetekkel valószínűleg áprilisban köt együttműködési megállapodást.
A Magyar Hírlap információja szerint az FHB hamarosan akár a vételár egészét is meghitelezi a lakásvásárlóknak, két ingatlan fedezete mellett.
V. Gy. Zs.
