A Mol Invest Vagyonkezelő és Értékesítő Rt. eladta a Van Leer Dunadob Hordógyártó és Forgalmazó Kft.-ben (Dunadob) lévő maradék - 25,01 százalékos - részesedését a társaság másik tulajdonosának, az amerikai érdekeltségű Royal Packaging Industries Van Leer N.V.-nek. A cég végleges eladását az anyavállalat kommunikációs igazgatósága a stratégiába illeszkedő, logikus lépésnek nevezte. A Mol illetékese nem kívánta elárulni, mennyiért kelt el az üzletrész. A holland Royal Packaging még 1997-ben szerezte meg a Dunadob üzletrészének 74,99 százalékát. A Dunadob 1997-ig zömmel a magyar piacra termelt, ám a többségi részesedés megvétele után a holland vállalat új kereskedelmi politikát vezetett be. Exportpiacokat kerestek, így a cég ma már Romániába, Ausztriába, Bulgáriába és a volt jugoszláv utódállamokba is szállít, felerészt exportra termel. Árbevétele 2000-ben 1,7, egy évvel korábban 1,1 milliárd forint volt. A társaság 1998 és 2001 között 75 százalékkal növelte termelését 1997-hez képest - mondta lapunknak Orbán Sándor, a vállalat kereskedelmi vezetője, aki szerint a nyitásra azért is szükség volt, mert a magyar piac évente mindössze két-három százalékkal növekszik. A Dunadob 2000-ben és 2001-ben is nyereséges volt, saját tőkéje 2000-ben 769 millió, 1999-ben 687 millió forint volt. Jegyzett tőkéje 700 millió forint.
Vigh György Zsolt
