A Magyar Posta Tetra (MPT) Rt. eredménytelennek nyilvánította az egységes digitális rádiótávközlő rendszer tárgyában kiírt pályázatát és egyben lezárta az eljárást - tájékoztatott a társaság. A cég döntését arra alapozta, hogy egyik benyújtott ajánlat sem teljesíti a hatályos jogszabályokban meghatározott nemzetbiztonsági és védelmi követelményeket. A társaság nem kívánta kommentálni a közleményt, így az sem derülhetett ki, miként gondolkodik a Tetra-beruházás jövőjéről. A hivatalos értesítés előtt az érdekelt két szállító sem kívánta kommentálni az MPT döntését.
Néhány hete még arról határozott az MPT igazgatósága, hogy az országos lefedettségű készenléti kommunikációs rádióhálózat kiépítésére meghirdetett pályázat mindkét jelöltjével, a Nokiával és a Motorolával megkezdik a szerződéskötési tárgyalásokat. E salamoni döntés helyett korábban azt várták a szakemberek, hogy az MPT eredeti tervei szerint január 10-ig vagy megnevezi a győztes társaságot, vagy pedig elhalasztja a döntést és tovább vizsgálódik.
Úgy tudjuk, január elején még arra számított az MPT, hogy a két ajánlattevő közül 45 napon belül mégis sikerül kiválasztania a győztest, vagyis - bár így is némi késéssel - márciusban megszülethetett volna a szerződés. Ezután elkezdődhetett volna a beruházás - a rendszernek Budapesten már az elmúlt év végén, az országos hálózatnak pedig az év végén működnie kellett volna.
A tervek arról szóltak, hogy a Tetra hálózatot a kormány döntése alapján a Magyar Posta és a Magyar Fejlesztési Bank közös vállalata, az MPT Rt. építi ki és üzemelteti, alapvetően a HM, a BM és a határőrség eszközeinek bevonásával. A beruházás három évre tervezett költsége 51 milliárd forint, s Kalmár István, a Posta elnök-vezérigazgatója korábban azt mondta, hogy az összegnek 8 év alatt kell megtérülnie. Borókai Gábor kormányszóvivő azt közölte, hogy a kormány az üzemeltetésre évi 12 milliárd forintot szán. A Posta első embere a kormánydöntés után úgy nyilatkozott, hogy a több éve tartó tesztek után semmi szükség a tendereztetésre, mivel az eddigi tapasztalatok alapján lehet dönteni a szállítókról, a beruházás pedig nem közpénzből valósul meg. Végül az MPT mégis kiírta a pályázatot, amelyre a Kalmár által legesélyesebbnek tartott Motorola mellett a Nokia, a Simoco és a Marconi is meghívást kapott. Végül a Simoco nem adott be ajánlatot, a Marconi pedig az előminősítés után nem jutott tovább.
D. J.
Úgy tudjuk, január elején még arra számított az MPT, hogy a két ajánlattevő közül 45 napon belül mégis sikerül kiválasztania a győztest, vagyis - bár így is némi késéssel - márciusban megszülethetett volna a szerződés. Ezután elkezdődhetett volna a beruházás - a rendszernek Budapesten már az elmúlt év végén, az országos hálózatnak pedig az év végén működnie kellett volna.
A tervek arról szóltak, hogy a Tetra hálózatot a kormány döntése alapján a Magyar Posta és a Magyar Fejlesztési Bank közös vállalata, az MPT Rt. építi ki és üzemelteti, alapvetően a HM, a BM és a határőrség eszközeinek bevonásával. A beruházás három évre tervezett költsége 51 milliárd forint, s Kalmár István, a Posta elnök-vezérigazgatója korábban azt mondta, hogy az összegnek 8 év alatt kell megtérülnie. Borókai Gábor kormányszóvivő azt közölte, hogy a kormány az üzemeltetésre évi 12 milliárd forintot szán. A Posta első embere a kormánydöntés után úgy nyilatkozott, hogy a több éve tartó tesztek után semmi szükség a tendereztetésre, mivel az eddigi tapasztalatok alapján lehet dönteni a szállítókról, a beruházás pedig nem közpénzből valósul meg. Végül az MPT mégis kiírta a pályázatot, amelyre a Kalmár által legesélyesebbnek tartott Motorola mellett a Nokia, a Simoco és a Marconi is meghívást kapott. Végül a Simoco nem adott be ajánlatot, a Marconi pedig az előminősítés után nem jutott tovább.
D. J.
