A legnagyobb japán kisautógyártó, a Suzuki Motor Corp. idén 6 százalékkal több, azaz 660 000 jármű eladását reméli az ázsiai szigetországban. Globálisan 1,77 millió darab értékesítésére számít, ami éves viszonylatban 9 százalékos növekedés lenne. A cég elnöke, Szuzuki Oszamu azt várja, hogy a külföldi gyártás ez évben 8 százalékkal, 832 ezer darabra nő, de a kibocsátást Ázsiában kívánják növelni, nem Kanadában és Magyarországon. Valószínűleg csökken kanadai és magyarországi termelésünk az idén, mert a külföldi termelőkapacitás Ázsiában koncentrálódik - mondta Szuzuki, a Dow Jones szerint azonban adatokat nem közölt.
A Magyar Suzuki Rt. magyarországi értékesítése az elmúlt időszakban szerényen növekedett, az export jelentősebben bővült. Tavaly Magyarországon 28 916 Suzuki autót adtak el, míg 2000-ben 28 072-t. A magyar piacon értékesített modellek összetétele is változott az elmúlt évben 2000-hez képest. Tavalyelőtt csaknem 24 ezer Swift és 3600 Wagon R+ kelt el, tavaly több mint 6500 Wagon R+ és nem egészen 22 ezer Swift. Idén körülbelül 30 ezer új autó magyarországi eladásával számol a Suzuki Rt., amiből a Wagon R-ek száma elérheti a 10 ezret - mondta korábban a NAPI Gazdaságnak Tihanyi Tamás, a cég szóvivője, aki a 2002-es exporttervről még nem tudott beszámolni. Szuzuki a múlt év végén elmondta, hogy egy új modell bevezetése után - várhatóan 2003-ban - már évente 100 ezer új autó gyártásával számol Magyarországon.
A cég elnöke tegnapi nyilatkozatában egyúttal bejelentette, hogy a Kawasakival tavaly kötött együttműködés keretében februártól mindkét vállalat a másik motorkerékpárjait is forgalmazza, és a költségek csökkentése érdekében egységesítik az alkatrészbeszerzést, illetve a gyártást.
B. P. A.-D. J.
