Alternatív városi távközlési hálózat létrehozására közös gazdasági társaságot hozott létre a Vivendi Telecom Hungary (VTH) és a székesfehérvári önkormányzat. Ezt megelőzően a Vivendi hasonló szerződést írt alá a pécsi önkormányzattal (NAPI Gazdaság, 2002. január 12., 5. oldal). A Székesfehérvári Hírközlési és Infrastruktúra Kft. törzstőkéje 120 millió forint - mondta lapunknak Lednitzky Péter, a Vivendi kapcsolati igazgatója. A gazdasági társasággal kapcsolatos tárgyalások tavaly nyár elején kezdődtek, s a szerződést pénteken írták alá. Az önkormányzatnak a létrehozott társaságban 25 százalékos tulajdonrésze van.
A polgármesteri hivatalnak - a tulajdonrész nagyságától függetlenül - vétójoga lesz a cégműködést alapvetően befolyásoló olyan döntésekben, mint a profilváltás, a tőkeemelés vagy az alapító okirat módosítása. Az aláírt szerződés szerint a város a 300 millió forintos beruházás első ütemében, amely márciusban kezdődik és decemberben fejeződik be mintegy 25-30 kilométer hosszúságban teszi lehetővé a Vivendi számára városi távközlési alépítményrendszer kialakítását. Az önkormányzat a közterület használatáért 33,75 millió forintot kap, melyet a közös gazdasági társaságban tőkeemelésre fordítanak. A további fejlesztésekről az első év tapasztalatainak és az üzleti eredményeknek a kiértékelése után, 2003-ban döntenek. A megépülő városi hálózat a VTH saját optikai gerinchálózatához kapcsolódik.
A beruházásnak köszönhetően a VTH Székesfehérváron önálló hálózattal jelenik meg a legnagyobb konkurense, a Matáv területén. Az új hálózat kiépítése lehetővé teszi, hogy a távközlési verseny országos indulásával egy időben a VTH saját hálózatán szolgáltasson a székesfehérvári előfizetőknek, de a későbbiekben arra is lehetőség nyílik, hogy a társaság konkurensei béreljék az alépítmény szabad kapacitását.
Diószegi József
