A miskolci önkormányzat az elmúlt év decemberében - másodszori nekifutásra - az MVM Rt. pályázatát találta a legjobbnak a város távhőszolgáltató rendszerének felújítására, bővítésére kiírt tender elbírálása után. Az MVM és a KE mellett a Sinergy Kft., valamint a Démász Rt.-Budapesti Erőmű Rt. által alkotott konzorcium ajánlatával foglalkozott érdemben a pályázatok értékelésével megbízott Duna Fejlesztési Kht. Az MVM egyebek mellett azzal nyert, hogy a legalacsonyabb áron adja majd a hőt a városnak.
A távhőpiacon a miskolci pályázat megnyerésével debütáló MVM két lépcsőben valósítaná meg a beruházást. Elsőként ez év októberéig 4 milliárd forint értékben gázmotorokat telepít a város három hőközpontjába, majd pedig 2005 októberéig 21 milliárd forintért egy 100 megawatt teljesítményű kombinált ciklusú erőművet épít fel a Mihő Kft. telephelyén. Az MVM új társaságot hoz létre a miskolci beruházás megvalósítására, amelyben a Mihő 25 százalék plusz 1 szavazat részesedéssel bír majd.
A KE egyébként egyszer már csaknem nyertesnek hihette magát. Az elmúlt év elején került először a város közgyűlése elé a Mihő Kft. által kiírt pályázat elbírálása (NAPI Gazdaság, 2001. február 2., 7. oldal), ám akkor a képviselők formai okokra hivatkozva nem döntöttek. A pályázatok elbírálására alakult ad hoc bizottság akkor az Energo-Holding Kft. vezette konzorcium ajánlatát találta a legkedvezőbbnek és ezt ajánlotta elfogadásra.
A kecskeméti székhelyű cég akkor lényegében 3 plusz 10 milliárd forintért két lépcsőben korszerűsítette volna a város távhőellátó rendszerét. Mindenesetre a társaság a megismételt pályázaton is indult, ám nem nyert. A bírálóbizottság az MVM ajánlata után a Sinergy Kft.-ét találta a második legjobbnak.
Úgy tudjuk, hogy a KE ebbe nem kíván belenyugodni, jogi lépések megtételét fontolgatja. Piskolti János, az Energo-Holding Kft. egyik vezetője nem kívánt nyilatkozni az ügyben. Juga György, Miskolc alpolgármestere annyit mondott: hallott a Kunpetrol-Energo Holding szándékáról, ám hivatalos megkeresés, beadvány, észrevétel nem érkezett a városházára. Az alpolgármester elmondta még: nem közbeszerzési pályázatról volt szó, egyébként a Mihő Kft., illetve a Mihő tulajdonosa a város számára a legjobb ajánlatot fogadta el.
I. S.
