A Ferihegyi Utasterminál Fejlesztő (FUF) Kft. ügyvezetője január közepére hívta össze a társaság taggyűlését, ahol a tulajdonosoknak át kell gondolniuk a FUF Kft. további létjogosultságát. A Budapest Ferihegy Nemzetközi Repülőtér Üzemeltető Rt. (Budapest Airport) mint a Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóság (LRI) egyik jogutódja, el kíván számolni a FUF Kft. külföldi tulajdonosaival - tájékoztatott a Budapest Airport. Az előbbieket az indokolja, hogy az Országgyűlés 2001. december 18-án ellenszavazat nélkül elfogadta a légi közlekedésről szóló 1995-ös törvény módosítását. A törvénybe bekerült új bekezdés részletezi, hogy a működtetés a Budapest Ferihegy Nemzetközi Repülőtér fejlesztésére, felújítására, karbantartására, az utasforgalmat szolgáló létesítmények, valamint a poggyász, az üzem- és kenőanyag, az áruk és postai küldemények kezelésére szolgáló létesítmények üzemeltetésére vonatkozik. A jogszabállyal összhangban december 20-án megjelent KöViM-rendelet kizárólagosan a Budapest Airportot hatalmazza fel a fenti tevékenység ellátására.
Az utasterminálok üzemeltetését eddig végző FUF Kft., amelynek 34 százalékos tulajdonosa a ciprusi bejegyzésű off-shore cég, az Airport Development Company (ADC), 66 százalékos tulajdonosa pedig az LRI, nem felel meg a törvény előírásainak. A repülőtér technikai üzemeltetését leadta az LRI-nek, míg a kereskedelmi jogokkal az ADC rendelkezett. A FUF a 2B terminál fejlesztésére a magyar állam garanciája mellett 103 millió dollár kölcsönt vett fel, az új épület elkészültekor azonnal a magyar állam tulajdonába került. A korábbi szerződés szerint az LRI-ADC közös cége 12 évig hasznosíthatja a 2A és a 2B terminált, s a tervek szerint az így befolyt pénzekből fizeti vissza a hitelt.
A most módosított jogszabály, valamint a Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóság megszüntetéséről és az utódszervezetek létrehozásáról szóló KöViM-rendelet alapján az LRI egyik jogutódjaként január 1-től működő Budapest Airport átveszi a Ferihegyi repülőtér 2A és 2B utastermináljainak üzemeltetését. A Budapest Airport levélben kereste meg a terminálok bérlőit és tájékoztatta őket a jogszabály-módosítás következtében kialakult helyzetről. A levélben azt is jelezte, hogy a bérlőkkel március végéig új szerződéseket kíván kötni.
D. J.
