Az ORTT csütörtökön egyhangú szavazással úgy döntött, azonnali hatállyal felmondja a Sláger Rádió Műsorszolgáltató Rt.-vel 1997-ben kötött műsorszolgáltatási szerződést - tájékoztatott a testület. Az ORTT azért határozott így, mert a rádió sem az eredeti, november 19-ei, sem pedig a 30 napos haladék után nem fizette be az esedékes 1,3 milliárd forint műsorszolgáltatási díjrészletet (NAPI Gazdaság, 2001. december 20., 1. oldal). Az ORTT-t képviselő Bogdán Tibor, a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda vezetője lapunknak elmondta, hogy a rádió a közigazgatási határozat kézbesítésétől számított 30 napon belül a bíróságon megtámadhatja a döntést, s a csatorna jövője a bírósági döntésnek megfelelően alakul.
Abban az esetben, ha Sláger Rádió 30 napon belül nem él jogorvoslattal, úgy az ORTT határozata a 30. napon emelkedik jogerőre, s a következő napon megszűnik a műsorszolgáltatói szerződés.
A Sláger Rádió 1997-ben 4 milliárd forintért jutott a hétéves koncesszióhoz. Az összeg 30 százalékát az induláskor kellett befizetnie a csatornának, ami után három évig nem kellett koncessziós díjat lerónia, a fennmaradó - indexált - összeget pedig részletekben kellett kiegyenlítenie, hasonlóan a másik koncessziót nyert társasághoz, a Danubius Rádióhoz. A Slágernek tehát november 19-ig kellett volna befizetnie az 1,3 milliárd forintot, miután ezt nem tette meg, az ORTT 30 napos haladékot adott a társaságnak. Ennek alapján szerdáig kellett volna megérkeznie a pénznek, ám az ORTT számlájára nem történt átutalás, technikai okok sem játszottak szerepet a pénz továbbításában. Úgy tudjuk, hogy a testület a rádió felszólítása után sem kapott visszajelzést a csatornától. A rádió viszont kezdeményezte a szerződés módosítását, ami nem volt elfogadható az ORTT számára - mondta Bogdán. Információink szerint a rádió esetleg haladékot kapott volna az ORTT-től, ha kész lett volna 500 millió forintot befizetni. Ebben az esetben ugyanis az ORTT késedelmes fizetésnek tekintette volna a lépést, nem pedig a súlyos - a szerződés felbontását eredményező - jogsértésnek minősítette volna a nem fizetést. A rádió részéről olyan jelzések érkeztek, hogy akkor fizet 500 milliót, ha a testület más ügyben megállapodik vele. Információink szerint a rádió azt szerette volna elérni, hogy a hétéves koncessziós időszak után megszerezze a további 5 évre is a működési lehetőséget. Erre a médiatörvény lehetőséget biztosít abban az esetben, ha a csatorna a koncessziós időszakban nem követ el súlyos szerződésszegést. Az ORTT tegnap nem döntött arról, mi történik a frekvenciával, ha a jogerős döntés szerint is megszűnik a Sláger műsorszolgáltatói szerződése.
A Sláger Rádió szerdán már benyújtotta bírósági keresetét, mert az ORTT elutasította minden eddigi tárgyalási kezdeményezésüket - tájékoztatta a Sláger Rádió Rt. az MTI-t, miután értesült arról, hogy a testület felmondja a műsorszolgáltatási szerződést. A Sláger Rádió Rt. minden elképzelhetőt megtett annak érdekében, hogy módosított fizetési stratégiát dolgozzon ki és számtalan javaslatot terjesztett az ORTT elé, amelyek figyelembe vették a testület szempontjait is. A Sláger Rádió tulajdonosai jelezték: a jóhiszeműség jegyében egy 500 millió forintos bankgaranciát is kibocsátottak, remélvén, hogy így az ORTT-vel megkezdődhet egy hivatalos tárgyalási folyamat.
D. J.
