Lapunk értesülései szerint Herceghalmon építi a Tesco-Global Áruházak Rt. új, 20 ezer négyzetméteres, teljesen automatizált raktárbázisát, amely az eddigi budafoki központot váltja fel. A beruházás összegét a Tesco üzleti titokként kezeli, de feltehetően többmilliárdos fejlesztésről van szó. A herceghalmi beruházás már elkezdődött, s a tervek szerint áprilisra készül el.
A brit tulajdonban lévő társaság non-food üzletágának logisztikai hátterét jelenleg a szintén brit tulajdonban levő Tibbet & Britten Kft. látja el, amely többek között a Unilevernek és korábban a Stollwercknek nyújtott raktárszolgáltatást. A hipermarketlánc épülő beruházása elkészülte után nem kívánja megszakítani a kapcsolatot a logisztikai céggel, az a budafoki raktárcsarnok működtetését veszi át. A Tesco tájékoztatása alapján azonban úgy tűnik, hogy a cég igyekszik a jövőben maga megoldani a termékelosztást. Ezt célozza például az is, hogy szűkíti a közvetlen (egyenesen a hipermarketekbe) szállítók számát, illetve a szállítmányozást központosítja. Így partnereinek 80 százaléka áprilistól már a herceghalmi központba szállít. Az épülő raktárbázis az első olyan logisztikai központ lesz Közép-Európában, amely 100 százalékban rádióvezérelt. A központ 350 alkalmazottnak ad munkalehetőséget, s a későbbiekben a bővítés során 800 dolgozót foglalkoztat majd.
A Tesco jelenleg 21 hipermarketet működtet Magyarországon, s a tervei szerint jövőre további 5-6 nagy alapterületű áruházat nyitna.
Hőnyi Gyula
