Jövőre 25 százalék mínusz 2 szavazatnyi részvénycsomagot vásárolhatnak a Hungaropharma Gyógyszer-nagykereskedelmi (HP) Rt. dolgozói és menedzsmentje, valamint a gyógyszerészek a közelmúltban részben már privatizált társaságban, ha a versenyhivatal is hozzájárul, hogy a magánosításban való részvétel érdekében létrejött konzorcium 50 százalék plusz egy szavazatnyi tulajdonrészt szerezzen a cégben - értesült lapunk. Szabó Ferenc, az idén már mintegy 90 milliárd forintos nettó árbevétellel, de változatlanul szerény nyereséggel kalkuláló cég elnök-vezérigazgatója egy pécsi szakmai fórumon elmondta: a gyógyszerész-társadalom tulajdonrészhez juthat közvetlen részvényvásárlással, illetve a magánosításban részt vevő konzorcium tagja, a Magyar Gyógyszer Rt. részvényeinek jegyzésével is. A Magyar Gyógyszer, az Egis, a Richter és a Béres - 134,58 százalékos árfolyamon - a közelmúltban már 25 százalékos részesedést szerzett a még ma is az ÁPV Rt. többségi tulajdonában lévő társaságban. (A konzorciumban a gyógyszergyáraknak 30-30, a Magyar Gyógyszernek 10 százalékos része van.) Szabó elmondta: a gyógyszerészek a tranzakciós árfolyamon vehetnek részvényeket, bár az ÁPV Rt. a dolgozóknak - a privatizációs törvény előírásainak megfelelően - vásárlási kedvezményt is adhat.
Molnár Pál, a Magyar Gyógyszer vezérigazgatója elmondta: a jelenlegi tervek szerint a konzorcium később újabb 25 százalékos tulajdonrészt szerez majd a HP-ben, állami tulajdonban pedig 1 aranyrészvény marad. A konzorcium egyébként köteles megvásárolni a menedzsmentnek, a dolgozóknak, valamint a gyógyszerészeknek felajánlott részvénycsomagnak azt a részét is, amelyet azok nem jegyeznek le. A vezérigazgató elmondta, hogy a HP teljes privatizációjára várhatóan 2002 végéig kerül majd sor, bár a menetrend alapvetően a versenyhivatal jövő év elejére várható döntésétől függ. A részvényvásárlást várhatóan újabb tőkeemelésből finanszírozzák, de elképzelhető, hogy hitelfelvételre is sor kerül. A Magyar Gyógyszer alaptőkéjét október elején 43,2 millióról 385 millió forintra emelték. A cégnek 255 részvényese van, köztük jó néhány magánszemély.
Körtési Zsolt
