Iparűzési adókedvezményt kér a tamási önkormányzattól a jelenleg 560 dolgozót foglalkoztató Massive Hungária Kft., ellenkező esetben jelentősen csökkentik a dolgozók létszámát, sőt az sem kizárt, hogy teljes egészében a jóval kisebb költséggel működtethető kínai üzemükbe telepítik a termelést - erősítették meg lapunk információit a helyhatóságnál is. Serge Speeleweld, a döntően lámpagyártással foglalkozó Massive tamási üzemének gazdasági igazgatója közölte, a recesszió és az ennek következtében csökkenő kereslet miatt idén a tervezettnél mintegy 10 százalékkal kisebb árbevétellel számolnak, ezért már korábban jelentős költségcsökkentésre kényszerültek. A tervezett helyi adó- és az újabb minimálbér-emelést csak elbocsátásokkal tudják kigazdálkodni.
A Massive 1999-ben 30, tavaly közel 40, idén pedig várhatóan már 59 millió forintnyi helyi adót fizet be a város kasszájába. (A helyhatóság 2002-ben 1,7 százalékról 2 százalékra emelte az iparűzési adót.)
A Massive az önkormányzathoz eljuttatott ajánlatában azt kéri, hogy a foglalkoztatottak számának arányában a cég iparűzési adókedvezményt kapjon. Ha a város ezt elfogadja, garantálják, hogy továbbra is legalább 500 dolgozót foglalkoztatnak. Ha nem, a létszámcsökkentés elkerülhetetlen, sőt a termelés áttelepítése sem kizárt. Az önkormányzat még nem foglalt állást az ügyben.
A belga tulajdonú Massive 1998 novemberében kezdett hozzá az összesen 3,5 milliárd forintos tamási beruházáshoz a város északi ipartelepén. A kiszolgálólétesítményekkel együtt 30 ezer négyzetméteres üzemcsarnokban lámpatestek készülnek, döntően az uniós országok piacára. A társaság előbb 400, majd 680 dolgozónak adott munkát, s további 200 fős létszámbővítést is terveztek.
K. Zs.
