A jövő év nyaráig a jelenlegi 1400 dolgozója közül mintegy 200-tól, köztük bányászoktól is kénytelen megválni a Bakonyi Erőmű (BE) Rt. - értesült lapunk. A bánya- és erőműberuházások növekvő költségei, valamint az ezzel kapcsolatos kötelező céltartalékképzés miatt idén 8-9 milliárd forint közötti nettó árbevétel mellett milliárdos nagyságrendű veszteséggel számol a cég - közölte Németh Frigyes. A BE vezérigazgatója elmondta: az elsősorban inotai létszámleépítés hátterében döntően az áll, hogy az erőmű hosszú távú áramvásárlási szerződése jövőre lejár, és új megállapodásra nincs lehetőség, hiszen a széntüzelésű erőművi blokkokat - egy korábbi döntésnek megfelelően - leállítják. A NAPI Gazdaság információi szerint a létesítmény leállítása, sőt bontása rövidesen elkezdődik. Inotán jövőre már áramot már nem termelnek, s megszűnik a szénerőműre alapozott hőtermelés is. A helyi lakótelepnek viszont a cég gőzt szolgáltat és továbbra is működteti a víz-, valamint a csatornarendszert.
A hazai energiapiacon 2-2,5 százalékos részesedéssel rendelkező társaságnak az ajkai erőművet illetően sincs hosszú távú áramvásárlási szerződése, hiszen a korábbi tavaly lejárt. Az Ajkán több mint 7 ezer távfűtéses lakás energiaellátásáról gondoskodó erőmű jelenleg csupán egy kormányhatározat alapján termel villamos energiát. A társaság bányái közül immár csak az Ármin- és a balinkai bánya működik, hiszen az ajkai szénmedence Jókai- és padragi bányájának bezárása is elkezdődött.
A döntések ugyan már régen megszülettek, ám a bánya- és erőműbezárásokat nehezíti, hogy a jogi és műszaki feltételek a mai napig sem tisztázódtak. A BE idén 1 milliárd forintot költött környezetvédelmi feladatok megoldására, bányabezárásra és rekultivációra. Németh Frigyes közölte: a cég jövőjét egy új gázüzemű erőmű építése határozhatja meg. A többmilliárdos beruházás előkészítése már elkezdődött. A munkát hátráltatja, hogy még nem tudni, milyen áramvásárlási szerződésekre számíthatnak.
Mindeközben a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. ismét pert nyert a BE-vel szemben, hiszen a Fővárosi Bíróság közvetve megerősítette a választott bíróság korábbi álláspontját, miszerint az MVM korábban jogosan állt el a számára előnytelen szerződés megkötésétől - derül ki az MVM lapunkhoz eljuttatott tegnapi közleményéből. A felperes BE azzal a keresettel fordult a Fővárosi Bírósághoz, hogy érvénytelenítse a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara melletti választott bíróság ítéletét. A Fővárosi Bíróság megállapította, hogy erre nincs indok. A BE 32 milliárd forintosra becsült elmaradt hasznának megtérítését kérte.
Körtési Zsolt
