BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Pécsi Vízmű Rt.-é lesz a Sásdcsat Kft.

A Pécsi Vízmű Rt. tulajdonába kerül a Sásdcsat Kft. - értesült a NAPI Gazdaság. A térség több településén ivóvíz- és csatornaszolgáltatást végző önkormányzati céget névértéken vásárolja meg a további akvizíciókra készülő francia érdekeltségű társaság.

2001. november 28. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Január elejétől már a Pécsi Vízmű Rt. fennhatósága alatt működik Sásd és a környező települések ivóvíz- és szennyvízhálózata - erősítette meg lapunk információit Nyirati István. A Pécsi Vízmű Rt. vezérigazgatója elmondta, a tulajdonos sásdi helyhatóságtól névértéken, 20 millió forintért vásárolják meg az 1994-ben alapított céget. A napokban aláírt adásvételi és szolgáltatási szerződés értelmében a Pécsi Vízmű Rt. 25 évig üzemeltetheti a rendszert - tette hozzá Nyirati.
A 20 millió forint jegyzett tőkéjű Sásdcsat Kft., amely székhelyén kívül még kilenc településen végez szolgáltatásokat, az elmúlt évben már 52 millió forint nettó árbevételt ért el. A vezérigazgató elmondta, bár a térségben az elmúlt években vízközmű-beruházásokra több tíz millió forintot költöttek, további jelentős fejlesztésekre van szükség. Sásdon például az elöregedett ivóvízhálózat korszerűsítése a legfőbb feladat, míg a környező településeken a csatornahálózatot kell kiépíteni. A térségben olyan korszerű szolgáltató rendszert akarnak létrehozni, amely megfelel az uniós előírásoknak is.
Nyirati megerősítette, a 992,153 millió forint jegyzett tőkéjű, jelenleg 400 dolgozót foglalkoztató Pécsi Vízmű a jövőben - elsősorban a dél-dunántúli megyékben, ezek közül is Baranyában - további akvizíciókra készül. A közelmúltban Pécs három, eddig más cég által üzemeltetett városrészében nyerték el a szolgáltatás jogát. Ugyanakkor - tette hozzá a vezérigazgató - a korábban tervezettnél lassabban tudnak terjeszkedni, mert az önkormányzatok rendkívül óvatosak, jóllehet a társaság szolgáltatásai versenyképesek. Az 1999-ben 2,7, tavaly pedig már 3,2 milliárd forint nettó árbevételt elérő Pécsi Vízmű Rt. 48,05 százalékos tulajdonrésze 1995-ben került az öt kontinens több mint száz országában jelen lévő francia Ondeo-cégcsoport birtokába. (A társaság 50,05 százaléka jelenleg is a pécsi helyhatóság, míg a fennmaradó rész térségi települési önkormányzatok tulajdonában van.) A magánosítással egy időben 330 millió forintos tőkeinjekciót kapott a tavaly már 129,2 millió forint adózott eredményt elérő cég, amely tulajdonosainak 50 százalékos osztalékot fizetett. (Az osztalék mértéke egy évvel korábban még 40 százalék volt.) A magánosítás óta eltelt időszak egyik legnagyobb eredménye, hogy a vízdíjakat reálértéken sikerült csökkenteni.
A vezérigazgató elmondta, 2000-ben 524, idén pedig már több mint 680 millió forintot költenek különböző beruházások és rekonstrukciók megvalósítására. 1995 óta a hálózati ráfordítások értéke például több mint a háromszorosára nőtt, s ez a vízminőségen is megmutatkozik.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet