BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevés területfejlesztési forrás jut Vas megyének

A korábbi évekhez hasonlóan a rendelkezésre álló területfejlesztési forrás idén sem éri el az 500 millió forintot Vas megyében, jóllehet elsősorban az infrastrukturális hiányosságok felszámolása érdekében további jelentős beruházásokra volna szükség – nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak Markó Péter, a megyei területfejlesztési tanács elnöke.

2001. október 30. kedd, 16:37

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Vas megyében a korábbi évekhez hasonlóan a rendelkezésre álló területfejlesztési forrás idén sem éri el az 500 millió forintot, ami azt jelenti, hogy a területfejlesztési tanács mozgástere meglehetősen szűk – mondta lapunknak Markó Péter. A tanács elnöke úgy vélte, ebben része van annak is, hogy a megyét az ország legfejlettebb térségei között tartják számon, s talán a döntéshozók közül is többen úgy vélik, saját erőből is boldogulnak. Ugyanakkor a tények azt mutatják, hogy a megye hiányos közlekedési infrastruktúrája a belső országrészek fejlődését is akadályozza. Markó szerint a megyén át vezető kelet–nyugati és észak–déli utak korszerűsítése egyre inkább halaszthatatlan. Ráadásul Ausztria felől immár a csatlakozási pontok jó része is kiépült. A Dunántúl, sőt Kelet-Magyarország számára is jótékony hatású lenne, ha a 8-as főközlekedési utat – az M7-eshez hasonlóan – Rábafüzestől is elkezdenék az eddigieknél nagyobb léptékben korszerűsíteni. Mindez egyébként a megye legfejletlenebbnek számító, a Rábától délre eső térsége számára is rendkívül fontos lenne. Hasonló szempontokat kellene figyelembe venni a vasúthálózat fejlesztésénél is. Kétségkívül gazdasági szempontból is kiemelkedő jelentőségű a Szlovéniával összeköttetést biztosító új vasútvonal elkészülte, ám ez a megye belső részeit nem kapcsolja be a vérkeringésbe. Ráadásul a vasúthálózat is a megyének azon a déli részén a legkorszerűtlenebb, ahol annak fejlesztésére a legnagyobb szükség volna – tette hozzá Markó. Az elmúlt hónapok gazdasági adatai azt bizonyítják, hogy a megye kis- és középvállalkozásainak is egyre nagyobb szükségük volna olyan területfejlesztési forrásokra, amelyek segíthetnek egy recessziós időszakban.
Valamelyest enyhít a gondokon, hogy a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács idén több mint egymilliárd forinttal gazdálkodhat, amelynek jelentős részét ugyancsak az infrastruktúra fejlesztésére kívánják felhasználni. Más kérdés, hogy a három megyéből ebben az évben is több mint 200-an pályáztak, s közülük legföljebb 35-40-en juthatnak majd kisebb összegekhez.
A Vas Megyei Területfejlesztési Tanács elnöke szerint nem célszerű visszafogni a fejlesztési forrásokat egy olyan régióban, amely különösen recesszió idején motorja lehet az egész ország gazdaságának, arról nem beszélve, hogy az adottságoknak köszönhetően még ma is talán itt hasznosulnak a legjobban a befektetett forintok.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet