Bemutatkozott Magyarországon a Schwabo Rt. üzemanyagmenedzsment-rendszere. A rádiófrekvenciás gyűrűk (érzékelők) elvén alapuló, számítógépes vezérlésű rendszerrel a kútból a „meggyűrűzött” töltőpisztollyal csak a szintén gyűrűs gépkocsitartályba lehet üzemanyagot tölteni. A rendszer feljegyzi például a jármű azonosító adatait és a megtett kilométereket. Külföldön 5-15 százalékos megtakarítást értek el ezzel a módszerrel. Izraelben valamennyi kormányszerv autóit e rendszerrel szerelték fel, de ezt használja a Coca-Cola Atlantában, a Charles de Gaulle repülőtér Párizsban, s a török hadsereg is. A „Tankolj és hajts!” alapjául szolgáló Fuelomat a világ harminc országában több mint 3000 üzemanyag-töltőállomáson és félmillió járművön van felszerelve.
Az első hazai tapasztalatok még a külföldieknél is kedvezőbbek - az átlagos megtakarítás 10-15 százalék között mozog. A rendszer nemcsak az illetéktelen üzemanyag-felhasználást teszi lehetetlenné. A felhasználó naprakész, hiteles információhoz jut járműparkja mozgásáról. Magyarországon a MÁV több telephelyén (Záhony, Pécs), a GYSEV-nél, a Kisalföld Volánnál és több nagyvállalatnál már működik a rendszer, és mindenütt azt tapasztalták, hogy a beruházás egy-másfél év alatt megtérül.
Halmos Kornél, a cég kereskedelmi igazgatója lapunknak elmondta, hogy a szeptember 1-jével rt.-vé alakult Schwabo kamatmentes részletfizetési konstrukcióban kínálja az új rendszert, és hajlandó a közös kockázat elve alapján is szerződni a vásárlóval. Ez azt jelenti, hogy a rendszer kiépítésének költségeit a cég állja, és meghatározott futamidőn keresztül a felhasználó a nála keletkezett megtakarítás bizonyos százalékával fizeti ki azt.
A Schwabo Bankkártya Fejlesztő Rt. többségi tulajdonosa 60 százalékkal a Láng Holding érdekeltségébe tartozó Állami Nyomda Rt., míg 40 százalék a menedzsmenté (NAPI Gazdaság, 2001. március 13., 1. oldal).
B. T. J.
