A maximális heti nyolcezer helyett a gazdaságos termelés érdekében jelenleg mindössze 3-4 ezer sertést vág és dolgoz fel a pécsi székhelyű Délhús. Lukács Zoltán, az osztrák többségi tulajdonban lévő cég vezérigazgatója elmondta: az irreálisan magas - kilónként 350-385 forint közötti - hazai sertésfelvásárlási árak miatt továbbra is alapanyag-behozatalra kényszerülnek. A negyedévenkénti mintegy 80-120 tonnányi importált alapanyag helyett a Délhúsnak legalább 300 tonnára lenne szüksége, ám a magas vámok és a hosszú engedélyeztetési eljárás miatt erre nincs lehetőség. Ilyen körülmények között csak a vágókapacitás drasztikus csökkentésével tartható fenn a nyereséges termelés, hiszen a hazai piac telített, a többletet csak külföldön, veszteséggel lehetne értékesíteni.
A három telephelyen mintegy ezer dolgozót foglalkoztató Délhús pillanatnyilag szinte kizárólag a magyar piacra termel. Lukács szerint elkerülhetetlen az úgynevezett átadási árnak a héten bejelentett mintegy 10 százalékos emelése, hiszen a hazai húsipari cégek - köztük a Délhús - mindössze 1,2-2,5 százalékos árréssel dolgoznak, amelyből még az elhasználódó eszközök pótlását sem lehet finanszírozni. A magas alapanyag- és alacsony átadási árak miatt drasztikus költségcsökkentésre kényszerültek, ami a vezérigazgató megítélése szerint tovább már nem fokozható. Ennek eredményeként egyébként az elmúlt két évet jelentős veszteséggel záró cég - tavaly a Délhúsnak 22,2 milliárd forint nettó árbevétel mellett 200 millió forintos vesztesége volt - félévkor már némi nyereséggel zárt, s az árbevétel meghaladta a 10 milliárd forintot. A jelenlegi helyzetben az idei évre tervezett 25 milliárdos nettó árbevétel helyett legfeljebb 22 milliárd forint lehet reális, az adózás előtti nyereség pedig 2001-ben 150-200 millió forint körül alakul majd, amely ugyan jóval kisebb az év elején bejelentett félmilliárdnál, ám a korábbi időszakhoz képest így is nagy előrelépést jelent - tette hozzá Lukács.
K. Zs.
