A Tetra, vagyis a zártláncú rádiótelefon-hálózat informatikai rendszerének kialakítására is pályázatot ír ki a beruházásért felelős, várhatóan szeptember első napjaiban megalakuló Magyar Posta Tetra Rt. Egy közbeszerzési pályázat keretében pedig a végfelhasználói készülékeket szerzi majd be az egymilliárd forintos tőkével létrejövő társaság.
A Magyar Posta Rt. többségi - több mint 51 százalékos - és a Magyar Fejlesztési Bank Rt. kisebbségi részesedésével várhatóan szeptember első napjaiban megalakul a Magyar Posta Tetra Rt. Az új társaság szeptember 15-éig meghatározza azokat a feladatokat, amelyekre pályázatot írnak ki, vagyis a Tetra informatikai rendszerének szállítására is meghívásos tendert jelentet meg a cég - mondta lapunknak Kalmár István, a posta elnök-vezérigazgatója, aki megjegyezte, hogy korábban sem zárta ki ennek lehetőségét. (A Tetra-céget egymillárdos tőkével hozzák létre, s nagy valószínűséggel Papp Miklós, a Westel Rádiótelefon Kft. korábbi vezetője lesz a társaság vezérigazgatója, de erről még nem született megállapodás.) A céget azért sürgeti az idő, mert az év végéig a Tetra-rendszer első elemét üzembe akarják helyezni. Miután nem közpénzekből finanszírozzák a beruházást, a posta nem köteles közbeszerzési pályázatot kiírni, ám Kalmár szerint a posta pályáztatási rendszere még a közbeszerzésnél is átláthatóbb.
A végfelhasználói készülékek szállításáról szóló, immár közbeszerzési pályázat ezt követően jelenik meg, s erre feltehetőleg négy céget hív meg a Magyar Posta Tetra Rt. A beszállítók között lehet a Nokia, a Motorola, a Simaco, illetve a Marconi. Az előbbi - vagyis az informatikai rendszerre vonatkozó - pályázaton is ebből a körből kerülhet ki a győztes. A három év alatt kiépülő rendszer 51 milliárd forintra tervezett kerete magában foglalja a kiépítés és az üzembe állítás minden szükséges elemének költségét, beleértve az eszközök beszerzésére és a rendszerintegrációs feladatok elvégzésére fordítandó bruttó összeget.
D. J.
