A Dunaferr Rt. az első hat hónapban 376 millió forint eredményt ért el - tájékoztatta lapunkat Tóth László, a társaság vezérigazgatója. Tóth szerint idén az első félévben igen komoly verseny mutatkozott az acélipari piacokon, a harmadik negyedévben pedig még súlyosabb nehézségekkel kell szembenéznie a cégnek, s ebben az időszakban érezteti majd a hatását a II. számú kohó átmeneti leállítása, pontosabban az ennek következtében kieső termelés is.
A vezérigazgató ugyanakkor a negyedik negyedévre az acélpiaci árak emelkedésére, a konjunkturális helyzet javulására számít. (Éves szinten a cégcsoport 2,9 milliárd forint veszteséget tervezett 2001-re.)
A tegnap befejezett kohórekonstrukció 5,3 milliárd forintba kerül várhatóan, ez mintegy 200 millió forinttal kevesebb az eredetileg tervezettnél. Az acélmű árbevételtöbbletre is számíthat, miután a tervezettnél hat nappal korábban fejeződött be a rekonstrukció. A többlettermelésből fakadó pluszbevétel elérheti a 110 millió forintot is - jelentette ki Szücs László, a Dunaferr Acélművek újonnan kinevezett ügyvezető igazgatója. A kohórekonstrukcióval párhuzamosan a vállalatcsoportnál más karbantartási és fejlesztési munkálatok is zajlottak a nyáron, ezek együttesen mintegy egymilliárd forintba kerülnek.
Tóth László elmondta lapunknak: tarthatatlan helyzet alakult ki a Dunaferrnél, miután kiderült, a jelenlegi két kokszolómű közül a fiatalabb, 14 éve épített létesítmény helyett egy újabbra lesz szükség. Ennek költségei 20-30 milliárd forintot tesznek ki. Tóth szerint egy ilyen beruházást legalább kétéves előkészítésnek kell megelőznie, ezt azonban szerinte az előző menedzsment elmulasztotta. Az új kokszoló építéséről egyelőre nem született döntés, ez várhatóan egy hónapon belül történhet meg. Ekkor határoznak majd a létesítmény kapacitásáról is, amely 600 ezer és 800 ezer tonna közötti lehet évente.
Sz. I. M.
