BUX 138928.02 -0,41 %
OTP 44780 -0,31 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zár alatt a vízi erőmű

2001. július 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bűnügyi zár alá helyezték a kesznyéteni vízi erőművet, amely a Hernádvíz Kft. tulajdona. A kft.-t idén megvásárló Innoventa 2001. Vagyonkezelő Kft. visszalépett, illetve elállt az adásvételtől. Értesüléseink szerint az erőmű a történtektől függetlenül továbbra is üzemel.

Az ország egyetlen magánkézben lévő vízi erőművét, a Borsod megyei Kesznyétenben lévő létesítményt bűnügyi zár alá helyezték - tájékoztatta lapunkat Nagy Béla nyugdíjas politológus, aki 1997-ben 200 millió forintért megvásárolta a kesznyéteni erőművet. A létesítmény a Hernádvíz Kft. tulajdona. Ezt a céget - amelynek tulajdonosa formálisan Nagy Béla - idén vásárolta meg az Innoventa 2001 Kft., amely azonban a HVG értesülései szerint most eláll a megkötött szerződéstől. Az Innoventa Kft. tulajdonosa a németországi bejegyzésű Innoventa Energy AG.
Nagy Béla is hallott az Innoventa visszalépéséről, de közelebbi információja nincs erről, annak ellenére, hogy formálisan ő adta el a Hernádvizet. Nagy a részletekről nem kívánt nyilatkozni, így nem tudott arra választ adni, hogy kihez folyt be a Hernádvízért fizetett vételár, egyáltalán fizetett-e az Innoventa bárkinek is az erőműért.
Korábbi hírek szerint Nagy Béla a Klement család pénzéből vásárolta az erőművet. Ennek a családnak három férfitagját is börtönbüntetésre ítélték. Időközben belépett az üzletbe Rostás Zsolt, aki ügyvezető lett a Hernádvízben, s akit később a rendőrség őrizetbe vett, majd le is tartóztatták (NAPI Gazdaság, 2001. június 15., 8. oldal). Jelenleg is nyomoz a rendőrség a kesznyéteni erőmű ügyében, ennek kapcsán egyébként Nagyot is letartóztatták idén júniusban, ám pár nap múlva szabadon engedték.
Nagy hangsúlyozta: a bűnügyi zár alá helyezés ellenére folytatódik a Hernádvíz Kft.-nél a már megkezdett 50 millió forintos beruházás, és az erőmű üzemeltetése is biztosított. Szerinte az 1997-ben az ÁPV Rt.-vel kötött szerződésben megszabott eladási moratórium lejártáig már nem cserél újra gazdát a kesznyéteni létesítmény. Az 1997-es szerződés szerint az ÁPV Rt. hozzájárulása szükséges ahhoz, hogy hét éven belül Nagy eladja az erőművet.
Sz. I. M.

Szegő Miklós Iván
Szegő Miklós Iván

Ez is érdekelhet