Óriási tartozásállományt halmozott fel a BCB Rt. A hitelezők között a legnagyobbak több száz millió forintos követeléssel az OTP Bank és a Konzumbank. Két szállítójával szemben nem rendezte 200 millió forintot meghaladó tartozását a cég, és több millió forinttal adósa az APEH-nek is. Emellett több tíz millió forintos rendezetlen számlát halmozott fel a víz-és energiaszolgáltatókkal szemben közölte kérdésünkre Wachsler Tamás, a cég budapesti tulajdonosainak vezetője, aki ez év elején Sümeghy Csaba országgyűlési képviselőtől vásárolta meg az akkor 600, jelenleg 400 főt foglalkoztató textilipari céget. A BCB Rt. ellen ez év október 12-én felszámolási eljárás indult. Az már most tudható, hogy a cég vagyona messze nem éri el a tartozások összegét.
A közel egymilliárd forintos tartozást felhalmozó cég megmentésére a Wachsler képviselte új tulajdonosi kör hároméves reorganizációs tervet dolgozott ki még tavasszal, aminek alapelemei között szerepelt a cég okányi, vésztői, békési, köröstarcsai, csorvási telephelyeinek értékesítése. A legjelentősebb bevételt a BCB Békéscsaba belvárosában található gyárának és a hozzá tartozó telephelyének eladása jelentette volna. Ennek értékét Wachsler 500 millió forintra becsülte. A reorganizációs tervek megvalósítását a rugalmatlan banki hozzáállás is nehezítette, és az egymilliárdos tartozásból 150 millió forinttal részesülő energiaszolgáltatók ragaszkodtak ahhoz, hogy a BCB Rt. fél év alatt egyenlítse ki számláját, amit Wachsler teljesíthetetlennek nevezett. A Démász nemrégiben kikapcsolta az áramot, és a gyár azonnal leállt, ami közvetlenül vonta maga után a felszámolás elrendelését.
A cégvezető akár 3-4 évig elnyúló felszámolást valószínűsített. A jelenlegi tulajdonosok feljelentést tettek a BCB Rt. két korábbi gazdasági vezetőnője ellen mérleghamisítás és jogosulatlan áfa-visszaigénylés miatt.
A BCB nem szűnik meg jelezte Wachsler, nyomatékosítva, hogy a felszámolás nem a cég halálát jelenti, hiszen az a részvénytársaság ellen folyik, és nem a közelmúltban megalakított BCB Textil Kft. ellen. A tulajdonosok a gyárat a megyeszékhely egyik külső ipartelepi részére, a Kétegyházi úton levő üzemcsarnokukba kívánják költöztetni, ahol 1216 hónap alatt egy újabb üzemcsarnok építését határozták el, amelynek kivitelezési költségeit új befektetők bevonásával finanszíroznák tudtuk meg.
Bod Péter
