BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szinte minden cég javított

2006. április 2. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elemzők az első negyedévben szinte az összes blue chip eredményére adott előrejelzésüket felfelé módosították, viszont már kevés papírt ajánlanak vételre.
A legtöbb blue chip ez évi várható eredményével kapcsolatban március végére optimistábbak lettek az elemzők, mint a gyorsjelentések előtt. A Moltól a korábbiakkal ellentétben a konszenzus alapján eredményjavulást várnak, az olajpapír egy részvényre jutó profitját immár átlagosan 2488 forintra tippelik, szemben a korábbi, 2000 forint körüli értékekkel. Az OTP-re vonatkozó várakozások is felfelé mozdultak el, a bank 2006-os részvényenkénti nyereségét átlagosan 4 százalékkal várják magasabbra, mint a gyorsjelentés előtt.
Látványosan javult a gyógyszercégek megítélése is. A Richter idei EPS-ére adott prognózisok átlaga 2400 forintra emelkedett a korábbi 2200 forint körüli szintről. Ennél is látványosabb az elmúlt fél év sztárpapírja, az Egis fundamentumaiban bekövetkezett változás. Idei nyereségét már 2140 forint környékére várják 1500 forint helyett. Javultak valamelyest az MTelekom profitkilátásai is, az elemzők szerint 77,5 forintnyi nyereséget termelhet a távközlési cég idén, ez nagyjából 10 százalékkal magasabb a korábbi becsléseknél.
Vegyes viszont annak megítélése, hogy a magasabb idei profitok után vajon 2007-ben is képesek lesznek-e a cégek a növekedés fenntartására. A Molnál például a nyereség mintegy 5 százalékos lemorzsolódására számítanak a szakemberek, persze ehhez hozzá kell tenni: tavaly is egész évben azt várták, hogy a magas nyereségű évet egy szerényebb számokat hozó követi. Nem ennyire borúlátóak az OTP esetében, a banktól a jövő évre is mintegy 12 százalékos növekedést várnak. A gyógyszerszektorban is fenntarthatónak ítélik a kedvező eredményszámokat, az Egisnél 15, a Richternél 10 százalékkal magasabb nyereséget várnak 2007-re az ideinél.
Néhány brókercég bővítette az elemzett papírok körét, s már a korábban hanyagolt Elműre és Émászra vonatkozólag is közöltek profitvárakozást. Ezek átlagából az látszik, hogy az Elműnél kisebb, az Émásznál nagyobb mértékben az idei nyereség megugrására számítanak.
Persze nem minden tőzsdei cég esetében ilyen kedvezőek a változások. A BorsodChemre adott előrejelzéseket a menedzsment egy fél évvel ezelőtt sikeresen nyakon öntötte, így a vegyipari cégtől már csak átlagosan 270 forintos nyereséget várnak részvényenként a korábbi 300 forint feletti értékekhez képest, s a jövő évre sem számolnak a profit látványos bővülésével.
Hiába a látványos várható eredményjavulás, az elemzők a jelenlegi árfolyamok mellett már óvatosan kezelik a magyar piac egészét. Szinte egyetlen papírt sem ajánlanak egyértelműen vásárlásra, az 5 fokozatú skálán – ahol az ötös erős vételt, az egyes eladást jelent – mindössze két részvény van, amely elérte a négyes értéket, az egyik a Pannonplast, a másik az Émász. A többit inkább tartásra javasolják a szakemberek. Kérdés, hogy ezt az elmúlt évek árfolyam-emelkedése vagy a makrogazdasági kockázatok indokolják-e. A nagy papírok többségének árfolyam/nyereség hányadosa – ha beválnak az előrejelzések – az ez évre várt értékekkel nem nagyon haladja meg a 10-est, ami nem nevezhető magasnak (a gyógyszeripari cégek 15–18-as értékeit nem nézve), így ilyen alapon túlértékeltségről nem lehet beszélni. Persze az is igaz, hogy ha túl nagy növekedés van beárazva egy papírba, akkor a leghalványabb hír a profit várható csökkenéséről akár nagyobb esést is generálhat az árfolyamban.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet