BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megjelentek a háziasszonyok a részvénypiacon

Az Egyesült Államokban megnőtt a magánbefektetők aktivitása a részvénypiacon. Egyes vélemények szerint ez a bikapiac végét jelzi, mások pont fordítva értelmezik a jelenséget.

2006. március 12. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az egyéni befektetők az év elején az elmúlt esztendők során tapasztalt legnagyobb ütemben tértek vissza a részvénypiacra az Egyesült Államokban! – kongatta meg a vészharangot írásában Alexandra Twin, az CNN.Money szakírója a Wall Street Journalban megjelent felmérésre hivatkozva. A szerző szerint az amerikai kamatemelési aggodalmak, a magas energiaárak, a gazdasági növekedés második félévre várt lassulása után talán ez az utolsó dolog, ami hiányzik a részvénypiacnak. Az egyéni befektetők tömeges vásárlásai ugyanis a történelmi példák szerint általában a bikapiac végét, az árfolyam-emelkedés utolsó hullámát jelzik. Ennek az elméletek szerint egyszerű oka van, nevezetesen az, hogy a kisbefektetők, a háztartások általában a legrosszabbul informált piaci szereplők. Ha már ők is bevásárolnak, akkor ki hajtja majd még feljebb az árfolyamokat? – teszi fel a kérdést Barry Ritholtz, a Ritholtz Research vezető stratégája.
Ennél azért árnyaltabb a kép – vélik más szakértők. A kisbefektetők ugyan az elterjedt nézet szerint általában rosszul időzítenek, azonban ez erős általánosítás. William Hummer, a Wayne Hummer Inc. elemzője szerint az év elején az egyéni befektetők részéről tapasztalt aktivitásnak más okai és kísérő jelenségei vannak. A hagyományos háziasszonyhisztiben a befektetők gyors nyereség reményében kétségbeesetten keresik a még alulárazott részvényeket a bikapiacon (mint tették azt 2000-ben a technológiai lufi idején), most azonban másról van szó. Szerinte a januári bevásárlásban inkább az játszott szerepet, hogy az ingatlanpiacról és más befektetési formákból egyszerűen átszálltak az emberek részvényekbe és befektetési alapokba, s ezt hosszú távú megfontolások alapján tették. Ez pedig nem az a helyzet, ami aggodalomra adhat okot.
Az egyéni befektetők aktivitásának növekedése kifejezetten jó jel, ugyanis azt jelzi, hogy az emberek egyre jobban bíznak a részvényekben – véli Timothy Ghriskey, a Solaris Asset Management befektetési igazgatója.
A pénz nagy része egyébként nem egyedi részvényekbe, hanem az elmúlt években igencsak jól teljesítő, külföldön befektető alapokba áramlott. Ezek közül néhány még jó lehetőséget rejthet, azonban vannak olyanok, melyek értékeltsége túlszaladt – mutat rá egy elemző. Ezt mutatja a feltörekvő piacokon az elmúlt napokban végigsöprő korrekciós hullám is.
A bikapiacok egyébként nem szoktak olyan sokáig tartani, mint ez a mostani – int óvatosságra Jeffrey Hirsch, az amerikai részvénypiaci almanach szerkesztője. Csak a Dow Jones Industrial indexet nézve, történetében mindössze öt alkalommal tartott tovább a hossz, mint a mostani, amely már három és fél éves. Ráadásul az S&P 500-as index is négy és fél éves csúcsa közelében járt, a Dow Jones pedig egy négy éve felállított csúcsot döntött meg a múlt hónapban, azóta mindkét mutató szenved.
Nem csupán ezek a figyelmeztető jelek – mondja Hirsch, aki hisz abban, hogy a történelem ismétli önmagát. Számos példa van ugyanis arra, hogy a részvénypiac egy márciusban beállított csúcs után esni kezd. Erre legutóbb 2002 márciusában került sor, akkor a csúcs után egészen az októberi mélypontig folyamatosan estek a részvénypiacok. Ha ez történik, akkor a piac ismét októberben érheti majd el mélypontját, igazolva azokat, akik szerint a tőzsde négyéves ciklusokat követ, akárcsak az elnökök hivatali ideje Amerikában. Ez alapján az idei év lehet a legrosszabb, de a mélypont kínálhatja egyben a legjobb vételi lehetőséget is.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet