A nem túl kedvező vállalati gyorsjelentési szezon egy kissé megviselte a részvényárfolyamokat az Egyesült Államokban, ezzel a januári áremelkedés, s akár az egész éves hossz is veszélybe kerülhet a Wall Streeten – áll a Bloomberg elemzésében. A Dow Jones index az emelkedés, az Intel-jelentést követő visszaesés, majd egy felfelé történt korrekció után jelenleg kevesebb mint egyszázalékos pluszt mutat december végéhez képest, míg az S&P 500-as index gyakorlatilag ugyanazon a szinten áll.
A történelmi tapasztalatok alapján elmondható, hogy az esetek nagy részében a részvények januári teljesítménye jó indikátorként szolgál azok következő 11 hónapos teljesítményéhez is, azaz a január sokszor meghatározza az egész év irányát. A „január-mutató” szerint 1938 óta ha januárban emelkedtek a részvényárfolyamok a Wall Streeten, akkor az esetek 73 százalékában a hátralévő 11 hónap is pluszt hozott – mondta Jeffrey Hirsch, a Részvénykereskedő-almanach szerkesztője, a mutató feltalálójának fia a Bloombergnek. Az év 12 hónapjából csak az április van megáldva hasonló képességekkel az almanach szerint, ez az egyedüli hónap januáron kívül, amely 50 százaléknál nagyobb mértékben (63 százalékban) képes előre jelezni a piacot egy év távlatában.
Január olyan szempontból bírhat még speciális jelentőséggel, hogy a portfólióátrendezések jelentős része ekkor zajlik, a befektetők megpróbálják kitalálni, hol lehet majd jó hozamokat elérni, s aztán az év egészében meg is próbálnak kitartani év eleji elképzeléseik mellett. Ráadásul január az a hónap, amikor a befektetési alapok a legnagyobb pénzbeáramlást szokták tapasztalni. Persze minden statisztika csak hosszú távon érvényesül, jól példázza ezt, hogy az elmúlt öt év során a „január-mutató” háromszor is befuccsolt; esése 2003 és 2005 januárjában az egész éves nyereséget előzte meg, míg a 2001. januári 6,3 százalékos emelkedést 13 százalékos esés követte.
Persze ugyanilyen fontos szerepet játszanak a fundamentális tényezők is a piac teljesítményében. Jack Caffrey, a JP Morgan stratégája – aki egy 300 milliárd dolláros alap kezelésében segédkezik – jó évet vár az amerikai részvénypiacon. A gazdaság állapota rendben van – mondta a Bloomberg szerint – s a vállalati nyereségek is kielégítőek. A következő hetek arról szólnak majd, hogy a piac a vállalati nyereségadatokkal birkózik. Caffrey szerint egyébként a Fed március környékén ér majd a kamatemelési ciklus végére, 4,75 százalékos alapkamatnál, ami szintén lökést adhat a részvényárfolyamoknak. Szerinte a „január-mutató” csak azt erősíti majd meg, amit a gazdaság állapotáról megjelenő adatok már amúgy is elmondtak, azt, hogy minden rendben van.
