BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az elemzők optimistábbak a tőzsdei cégekkel kapcsolatban

Az első negyedéves jelentéseket követően az elemzők jellemzően optimistábbak lettek a tőzsdei cégek eredményeivel kapcsolatban, kivételt csak a Démász jelent.

2005. június 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Optimistább hangot ütnek meg a tőzsdei cégek várható eredményével kapcsolatban a gyorsjelentési időszakot követően publikált elemzéseikben a szakértők. A cégek nagy részének ez évre és jövőre várt eredményének átlaga jellemzően magasabb most, mint volt egy hónappal ezelőtt. A nagyok közül az OTP, a Mol, a Matáv, az Egis és a Richter idei és jövő évre várt nyeresége is magasabb lett az újabb előrejelzésekben. A nagy nyertes a Mol, az olajipari papírtól már 2000 forint feletti részvényenkénti profitot vár az elemzők zöme, a konszenzus 2005-re 12 százalékkal nőtt másfél hónap leforgása alatt. Ugyanakkor a jövő évvel kapcsolatban már nem ennyire optimisták a szakemberek, a 2006-os profitkonszenzus gyakorlatilag nem változott.
Az OTP egy részvényre jutó eredményének előrejelzései 5–7 százalékkal alakultak magasabban s az FHB kilátásai is javultak. A jelzálogbanktól idén 6, jövőre 12 százalékkal várnak nagyobb nyereséget az elemzők a gyorsjelentést követően. Az Egisnél ugyanezek a mutatók 4, illetve 3 százalékot javultak, a Richternél viszont minimális, egy százalék alatti maradt az emelkedés.
A BorsodChem idei nyereségessége a vegyipari elemzők szerint nem került veszélybe, ugyanakkor 2006-tal kapcsolatban valamivel borúlátóbbak. A szakemberek szerint átlagosan 328 forint lehet a cég jövő évi részvényenkénti nyeresége, ami ötödével alacsonyabb az április elején reméltnél.
A nagyobb társaságok közül egyedül a Démász sínylette meg az első negyedévet. A szabályozási környezet kedvezőtlen változása nyomán közzétett profit warning és az első negyedéves számok láttán mindenki sokkal visszafogottabb lett, szemben a korábbi optimista várakozásokkal. A részvényenkénti eredményre vonatkozó, néhány hónapja még 1500 forint feletti várakozások 1320 forint körülire csökkentek, s a 2006-ra várt jelentős profitbővüléssel sem számolnak már. A friss előrejelzések az eredmény reálértéken való stagnálásáról szólnak.
Érdekes módon a piac egészével kapcsolatban is romlott a szakemberek véleménye. A javuló nyereségkilátásokkal párhuzamosan ugyanis nem javultak a részvényekre vonatkozó vételi-eladási javaslatok. Ez alól egyedül az OTP és a Richter a kivétel, a két papírt a megkérdezett elemzők közül most többen ajánlják vételre, mint április elején.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet