BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol, Mol és Mol

A negyedéves gyorsjelentések után úgy tűnik, az elemzők szerint továbbra is a Mol-papír maradhat a Budapesti Értéktőzsde idei sztárja. Az OTP-vel kapcsolatban már óvatosabbak a vélemények.

2004. november 28. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A negyedéves gyorsjelentések napvilágra kerülése után a részvényelemzők jó része módosította a tőzsdei cégek eredményeire adott előrejelzéseit és a papírokra vonatkozó vételi-eladási ajánlásait. Ennek alapján nem sok változott az elmúlt két hónapban, a piac üdvöskéjének a bekövetkezett hatalmas áremelkedés ellenére továbbra is a Molt tartják a szakemberek. Az olajipari cég idei részvényenkénti eredményét (EPS) már 1900 forintra várják a korábbi 1100 forint helyett, s a jövő évi profittal kapcsolatban is optimistábbá váltak, átlagosan 1517 forint feletti EPS-t becsülnek.
A 2005-ös adat persze ennél várhatóan jóval magasabb lesz, a becslések ugyanis nem tartalmazzák a gázüzletág eladásának egyszeri, jövőre jelentkező hatását. A megemelt eredményvárakozásokhoz így az intenzív áremelkedés ellenére is viszonylag szerényebb, 6,5-es idei és 8-as, jövő évi nyereséggel számolt P/E mutató (az árfolyam és a részvényenkénti nyereség hányadosa) tartozik. Így nem csoda, hogy az elemzők még mindig látnak fantáziát a papírban, s továbbra is egyöntetűen vételre ajánlják.
Az OTP-vel már óvatosabban bánnak, legalábbis az ajánlások szintjén. Bár az idei és a jövő évi profit-előrejelzések egyaránt 4-5 százalékkal magasabbra kerültek a harmadik negyedéves jelentés publikálása után, az időközben 5300 forint környékére nyargaló árfolyam nyomán egyre többen már csak tartásra javasolják a banki papírt a korábbi vétel helyett. A Matáv megítélése nem változott sokat, a tőle várt idei nyereség 20 százalékkal lett alacsonyabb, a jövő évi profitvárakozások viszont alig csúsztak lejjebb.
A gyógyszergyártókról alkotott kép nem változott jelentősen. A Danubius idei teljesítményével kapcsolatban néhány hónapja eluralkodott optimizmus alábbhagyott, a harmadik negyedben nyújtott teljesítmény nyomán már csak 200 forintos részvényenkénti profitot várnak a szállodacsoporttól a korábbi, 300-hoz közeli szám helyett. A Rába nyeresége csak arra volt elegendő, hogy az idei veszteségvárakozások apadjanak. A NABI-tól a gyengülő dollár nyomán változatlanul vaskos mínuszokat várnak a szakemberek.
Nagy várakozásokkal tekintenek az elemzők az áramszolgáltatók nyereségességét szabályozó feltételrendszer – nevezetesen az áramárképzés – év végi újraformálásától. A Démásztól a jövő évre átlagosan részvényenként 1450 forintos nyereséget várnak, de akad olyan prognózis is, amely 1600 forint feletti EPS-t jósol. Ez talán magyarázatot adhat arra is, minek köszönhető az árampapíroknak az elmúlt hetekben tapasztalt száguldása.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet